PKN Orlen zwiększy dostawy ropy z Zatoki Perskiej

21 stycznia 2020, 10:30 Alert
potencjał POZIOM 1200×675

​PKN Orlen zwiększy dostawy ropy naftowej z Saudi Aramco o kolejny ładunek ropy Arabian Light miesięcznie. Podpisany aneks do obowiązującej umowy długoterminowej to kolejny krok w umacnianiu relacji z Saudi Aramco.

Orlen zacieśnia współpracę z Saudi Aramco

– Zgodnie z zapowiedziami umacniamy naszą pozycję w rejonie Zatoki Perskiej, zacieśniając relacje z naszym sprawdzonym partnerem z Arabii Saudyjskiej. To kolejny krok na drodze do zabezpieczenia pracy naszych instalacji w całej Grupie i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Konsekwentnie budujemy naszą pozycję handlową w różnych regionach świata. Ten proces ułatwi niewątpliwie finalizacja procesu przejęcia Grupy Lotos, kiedy staniemy się liczącym się odbiorcą surowca dla globalnych partnerów – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

W związku z podpisanym aneksem Saudi Aramco będzie dostarczał ok. 400 tys. ton surowca miesięcznie na potrzeby Grupy Orlen, a nie jak dotychczas 300 tys. ton. Ropa może być przerabiana, w zależności od potrzeb, w rafineriach w Polsce na Litwie i w Czechach.

Orlen szuka nowych okazji na rynku

PKN Orlen podkreśla, że wykorzystuje każdą możliwość podjęcia szerszej współpracy z nowymi dostawcami, ponieważ zwiększa to bezpieczeństwo energetyczne Polski. Spółka podkreśla, że ma zbudowane relacje z firmami spoza Europy, w tym z Afryki, czy Zatoki Perskiej. – Działania podejmowane przez PKN Orlen umożliwiają uzyskanie korzystnego miksu rop, optymalizującego produkcję. Mają one także pozytywny wpływ na finalną jakość i cenę produktów oraz stabilność na rynku – czytamy w komunikacie Orlenu. Tylko od początku 2018 roku, w ramach zakupów typu spot, zakontraktowany został surowiec m.in. z Angoli, Nigerii, Norwegii , czy Stanów Zjednoczonych. Miesięcznie do rafinerii w Płocku trafia ok. 1,4 mln ton ropy naftowej, a udział surowca spoza Rosji systematycznie wzrasta.

Współpraca Orlenu z Arabią Saudyjską 

Kontrakt długoterminowy pomiędzy PKN Orlen a Saudi Aramco obowiązuje od 2016 r., a współpraca jest konsekwentnie rozwijana. Wolumen dostaw w ramach tej umowy wzrósł na przestrzeni lat o 50 proc., zabezpieczając pracę instalacji w ramach Grupy Orlen. Współpraca z producentem surowca z Zatoki Perskiej wpisuje się w strategię dywersyfikacji kierunków dostaw. Dla Saudi Aramco współpraca z PKN Orlen jest okazją do wzmacniania obecności w basenie Morza Bałtyckiego.

PKN Orlen/Bartłomiej Sawicki