PKO BP: Odblokowanie energetyki wiatrowej na lądzie obniży ceny energii
Odblokowanie energetyki wiatrowej może pozytywnie wpłynąć na poziom cen energii – to opinia analityków banku PKO BP. To reakcja na zapowiedzi zmiany prawnych, w tym „zasady 10H”, która znacząco ogranicza możliwość budowy nowych farm wiatrowych na lądzie w Polsce.
Czy wiatraki obniżą ceny energii?
– Resort energii zapowiedział działania zwiększające udział OZE w zużyciu energii, w tym odblokowanie „zasady 10H” (minimalna odległość wiatraka od zabudowań nie mniejsza niż dziesięciokrotność wysokości turbiny), która w praktyce wyłączyła spod inwestycji ok. 99 procent powierzchni Polski – przypomina bank PKO. W jego opinii odblokowanie energetyki wiatrowej może pozytywnie wpłynąć na poziom cen energii.
Pod koniec stycznia tego roku wiceminister energii Tomasz Dąbrowski poinformował, że resort planuje podjąć działania, które zwiększą udział OZE w zużyciu energii. Poza przeprowadzeniem w tym roku nowych aukcji OZE, przewiduje m.in. zniesienie „zasady 10H”, czyli zakazu budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej od dziesięciokrotności ich całkowitej wysokości, przynajmniej dla inwestycji wiatrowych, na które jest zgoda społeczna. O zniesienie tej zasady lub wprowadzenie do niej ustępstw apelowała wcześniej branża wiatrowa.
Przychody branży energetycznej prawdopodobnie wzrosły pod koniec roku
W raporcie banku czytamy także, że trzecim kwartale 2018 roku koszty energetyki wzrosły o 10,8 procent r/r, przewyższając wzrost przychodów (2,1 procent r/r), co skutkowało obniżeniem rentowności (-7,3 procent r/r). Przyspieszenie wzrostu produkcji sprzedanej w czwartym kwartale 2018 (14,3 procent r/r a 9,7 procent r/r w trzecim kwartale 2018) sugeruje zwiększenie przychodów branży w czwartym kwartale zeszłego roku.
– W kolejnych kwartałach wzrost cen hurtowych energii i zielonych praw majątkowych na Towarowej Giełdzie Energii będą korzystnie oddziaływać na przychody i marże wytwórców. Ryzyko ponoszenia wysokich strat na sprzedaży energii przez spółki obrotu zostało ograniczone przez zapisane w Ustawie o podatku akcyzowym z 28 grudnia 2018 roku rekompensaty pokrywające spadek przychodów wynikający z zamrożenia cen na poziomie z 30.06.18 (spółki obrotu kupowały energię w hurcie drożej niż obecnie mogą ją odsprzedać odbiorcom) – podaje banku w analizę rynkowej. Stawki za przesył i dystrybucję na 2019 mają pozostać na poziomie z 31 grudnia 2018 roku.
PKO BP przypomina, że po uwagach Komisji Europejskiej dot. ograniczenia roli URE, ustawa będzie znowelizowana, następnie będą wydane rozporządzenia wykonawcze określające jak w praktyce ustalać poziom cen dla odbiorców oraz rekompensat dla sprzedawców.
PKO BP