PKP Energetyka na CYBERSEC 2017: powołamy CERT do walki z cyberzagrożeniami

10 października 2017, 09:30 Bezpieczeństwo
PKP Energetyka

– PKP Energetyka jest podmiotem o rozbudowanej infrastrukturze w skali całego kraju. Zarządzanie taką ilością obiektów wymaga stosowania systemów zdalnego sterowania co powoduje, iż firma przykłada w sposób oczywisty także ogromną wagę do ich bezpiecznego funkcjonowania – powiedział podczas prezentacji raportu Instytutu Kościuszki ,,Cyberbezpieczeństwo polskiego przemysłu. Sektor energetyczny” Dariusz Mikołąjczyk dyrektor ds. bezpieczeństwa w PKP Energetyka.

W trakcie wystąpienia podczas konferencji CYBERSEC 2017 pod patronatem BiznesAlert.pl podkreślał, że jego spółka została uznana za firmę, która ma istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Mikołajczyk przekonywał, że PKP Energetyka prezentuje nowoczesne podejście do cyberbezpieczeństwa, gdyż funkcjonuje na styku połączeń systemu informatycznych i mechaniki przemysłowej.

– PKP Energetyka posiada infrastrukturę, która służy nie tylko do przesyłu energii, ale również do jego zarządzania. Nasza sieć jest rozproszona. Należą do niej m.in nastawnie, które działają na styku IT i OT – powiedział menedżer. Zapowiedział również, że PKP Energetyka zamierza powołać swój CERT, czyli zespół do reagowania na incydenty komputerowe.