PKP Energetyka uczestniczyła w United Nations Global Compact Leaders Summit

17 czerwca 2020, 17:00 Alert
global compact PKP Energetyka
Fot. PKP Energetyka

Dwustu ekspertów z całego świata obradowało nad tym, jak znaleźć wspólne rozwiązanie problemu nierówności, kryzysu klimatycznego oraz pandemii koronawirusa. PKP Energetyka była uczestnikiem dyskusji podczas United Nations Global Compact Leaders Summit.

Transport kolejowy i partnerstwo

Szczyt obejmował 26 godzin nieprzerwanej transmisji online, w tym 61 paneli dyskusyjnych. W wydarzeniu uczestniczył prezes PKP Energetyka Wojciech Orzech, który mówił o roli partnerstwa w budowaniu transportu kolejowego opartego o odnawialne źródła energii.

Wirtualny szczyt odbywający się w dniach 15–16 czerwca był jednym z największych spotkań światowych liderów działających w ramach UN Global Compact – agendy ONZ, która od 20 lat pracuje na rzecz bardziej odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. W tym roku Szczyt odbywał się pod hasłami odbudowy i partnerstwa: „Recover better, recover stronger, recover together”. Wydarzenie zgromadziło ponad 20 tysięcy uczestników.

W szczycie brały udział delegacje krajowe, składające się z reprezentantów rządów oraz wybranych przedstawicieli biznesu, wdrażających projekty w zakresie zrównoważonego rozwoju. Szefową polskiej delegacji na szczyt była minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, a w jej składzie znaleźli się także Jerzy Kwieciński (PGNiG), Wojciech Orzech (PKP Energetyka), Katarzyna Zawodna-Bijoch (Skanska Europe) oraz Piotr Michałowski (Europejski Bank Inwestycyjny).

– Biznes ma do odegrania ważną rolę w osiągnięciu celów Porozumienia Paryskiego i COP 24. Konstruktywny dialog i partnerstwo w ramach organizacji międzynarodowych, biznesu, nauki i samorządu terytorialnego ma ogromne znaczenie. Wspólna praca na rzecz zmian klimatycznych musi być uczciwa i oparta na zrozumieniu tych wielkich wyzwań, które stoją przed nami wszystkimi – powiedziała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w trakcie debaty.

Prezes PKP Energetyka Wojciech Orzech zaznaczył, że projekt nad którym pracują polskie firmy kolejowe jest w pełni aplikowalny i może być stosowany na innych rynkach. – Istotna część naszej strategii jest związana z odpowiedzią na zmiany klimatyczne. Koronawirus nie zmienił naszych planów w tym zakresie. Kolej stanowi szkielet elektromobilności i ma potencjał, by stać się liderem zmian w transformacji całego sektora transportu. Kolej już dzisiaj jest najbardziej energooszczędnym i ekologicznym środkiem transportu, teraz nadszedł czas, aby oprzeć jego zasilanie o odnawialne źródła energii, co pozytywnie wpłynie na środowisko i pozwoli zwiększyć konkurencyjność całej branży – podkreślił Wojciech Orzech.

PKP Energetyka/Jędrzej Stachura

Wielka Brytania stawia na rozwój transportu autonomicznego