PKP Energetyka uczestniczyła w United Nations Global Compact Leaders Summit

17 czerwca 2020, 17:00 Alert

Dwustu ekspertów z całego świata obradowało nad tym, jak znaleźć wspólne rozwiązanie problemu nierówności, kryzysu klimatycznego oraz pandemii koronawirusa. PKP Energetyka była uczestnikiem dyskusji podczas United Nations Global Compact Leaders Summit.

Fot. PKP Energetyka

Transport kolejowy i partnerstwo

Szczyt obejmował 26 godzin nieprzerwanej transmisji online, w tym 61 paneli dyskusyjnych. W wydarzeniu uczestniczył prezes PKP Energetyka Wojciech Orzech, który mówił o roli partnerstwa w budowaniu transportu kolejowego opartego o odnawialne źródła energii.

Wirtualny szczyt odbywający się w dniach 15–16 czerwca był jednym z największych spotkań światowych liderów działających w ramach UN Global Compact – agendy ONZ, która od 20 lat pracuje na rzecz bardziej odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. W tym roku Szczyt odbywał się pod hasłami odbudowy i partnerstwa: „Recover better, recover stronger, recover together”. Wydarzenie zgromadziło ponad 20 tysięcy uczestników.

W szczycie brały udział delegacje krajowe, składające się z reprezentantów rządów oraz wybranych przedstawicieli biznesu, wdrażających projekty w zakresie zrównoważonego rozwoju. Szefową polskiej delegacji na szczyt była minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, a w jej składzie znaleźli się także Jerzy Kwieciński (PGNiG), Wojciech Orzech (PKP Energetyka), Katarzyna Zawodna-Bijoch (Skanska Europe) oraz Piotr Michałowski (Europejski Bank Inwestycyjny).

– Biznes ma do odegrania ważną rolę w osiągnięciu celów Porozumienia Paryskiego i COP 24. Konstruktywny dialog i partnerstwo w ramach organizacji międzynarodowych, biznesu, nauki i samorządu terytorialnego ma ogromne znaczenie. Wspólna praca na rzecz zmian klimatycznych musi być uczciwa i oparta na zrozumieniu tych wielkich wyzwań, które stoją przed nami wszystkimi – powiedziała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w trakcie debaty.

Prezes PKP Energetyka Wojciech Orzech zaznaczył, że projekt nad którym pracują polskie firmy kolejowe jest w pełni aplikowalny i może być stosowany na innych rynkach. – Istotna część naszej strategii jest związana z odpowiedzią na zmiany klimatyczne. Koronawirus nie zmienił naszych planów w tym zakresie. Kolej stanowi szkielet elektromobilności i ma potencjał, by stać się liderem zmian w transformacji całego sektora transportu. Kolej już dzisiaj jest najbardziej energooszczędnym i ekologicznym środkiem transportu, teraz nadszedł czas, aby oprzeć jego zasilanie o odnawialne źródła energii, co pozytywnie wpłynie na środowisko i pozwoli zwiększyć konkurencyjność całej branży – podkreślił Wojciech Orzech.

PKP Energetyka/Jędrzej Stachura

Wielka Brytania stawia na rozwój transportu autonomicznego