Nawalny chce przehandlować ropę i gaz za rekompensaty po usunięciu Putina

21 lutego 2023, 07:00 Alert

Portal Meduza publikuje piętnastopunktowy plan demontażu dyktatury Władimira Putina zaproponowany przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Zawiera on postulat finansowania rekompensat za inwazję Rosji na Ukrainę ze sprzedaży węglowodorów.

Aleksiej Nawalny. Fot.: Flickr
Aleksiej Nawalny. Fot.: Flickr

Piętnastopunktowy plan Nawalnego znanego z wypowiedzi o rosyjskim charakterze okupowanego Krymu zawiera uznanie granic Ukrainy z 1991 roku oraz możliwość finansowania rekompensat za inwazję rosyjską z 2022 roku ze sprzedaży węglowodorów na Zachód, wobec których miałyby zostać zniesione sankcje zachodnie.

Nawalny jest więźniem rosyjskiej kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, jednakże ma swobodny dostęp do mediów. W przeszłości został otruty i uwięziony przez władze rosyjskie. Jego program polityczny zakłada odsunięcie ekipy prezydenta Władimira Putina od władzy.

Trwają rozmowy o planie pokojowym, ale Ukraina i USA oczekują, że zostanie wynegocjowany po zwycięstwie sił ukraińskich wspieranych przez Zachód na froncie konfliktu z Rosją. Alternatywny plan został zapowiedziany przez Chiny poparte głosem Węgier. Kijów oczekuje gwarancji bezpieczeństwa mocarstw międzynarodowych, które pozwolą mu zachować bezpieczeństwo po zakończeniu działań zbrojnych.

Meduza/Reuters/Wojciech Jakóbik

Czy Nawalny byłby lepszy od Putina? Spięcie BiznesAlert.pl