Dwóch się kłóci, trzeci korzysta. Węgrzy będą obsługiwać połączenie gazowe między Polską a Niemcami

8 sierpnia 2019, 14:45 Alert
gaz energetyka tłocznia
Fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Węgierska platforma rezerwacji przepustowości gazu RBP wygrała konkurencję z Prisma i GSA, aby zdobyć tymczasowe prawa do sprzedaży przepustowości gazu w punkcie połączenia międzysystemowego Mallnow na granicy polsko-niemieckiej – poinformowała unijna agencja regulacyjna ACER.

Prisma, GSA i RBP

Jest to cios dla Prisma, europejskiej platformy rezerwowania zdolności przesyłowych gazu, która z powodzeniem zakwestionowała decyzję ACER o przyznaniu uprawnień polskiej platformie GSA, a także GSA, która traci te prawa. Agencja ACER podała, że to RBP złożyło „najkorzystniejszą ofertę” ze wszystkich.

Oznacza to, że RBP będzie zapewniać obsługę, dopóki zainteresowani operatorzy systemów przesyłowych nie uzgodnią stałej wspólnej platformy rezerwacji, maksymalnie na okres do trzech lat. Wszyscy operatorzy systemów przesyłowych gazu są zobowiązani przez wiążący unijny kodeks mechanizmu alokacji zdolności przesyłowych gazu do oferowania zdolności pakietowej na wspólnej platformie rezerwacyjnej dla wszystkich punktów połączeń międzysystemowych w UE.

Punkt połączenia Mallnow był ostatnim w UE bez wybranej platformy rezerwacyjnej, po tym, jak niemieccy i polscy regulatorzy energii nie wybrali między Prisma i GSA i przekazali decyzję ACER. Punkt Mallnow przepływa głównie rosyjskim gazem z Polski do zachodnich Niemiec gazociągiem Jamalskim, ​​przy czym możliwe są również odwrotne przepływy z Niemiec do Polski. Łączy niemiecką sieć obsługiwaną przez Gascade i wirtualny punkt połączenia międzysystemowego GCP, obsługiwany przez Gaz-System i niemieckiego operatora systemu przesyłowego Ontras, który obejmuje punkty fizyczne Gubin, Kamminke i Lasow.

Prisma stosuje się w wielu krajach europejskich, w tym w Niemczech, Czechach i na Słowacji, ale nie w Polsce. GSA jest prowadzony przez polskiego operatora gazowego Gaz-System i jest używany w Polsce oraz przez sąsiadów Czech i Słowacji. RBP jest prowadzony przez węgierskiego operatora sieci przesyłowej gazu FGSZ i jest wykorzystywany przez kraje Europy Południowo-Wschodniej.

S&P Platts/Michał Perzyński

Jakóbik: Giełda przepustowości to broń obosieczna