Płock będzie oszczędzał energię w 28 budynkach samorządowych

9 listopada 2015, 12:25 Alert

(Siemens)

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons
Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

Płock rozpoczyna realizację dużego, szeroko zakrojonego projektu efektywniejszego gospodarowania energią, który obejmie 28 budynków samorządowych. Wykonawcą będzie konsorcjum firm Siemens Sp. z o.o. oraz Siemens Finance Sp. z o.o. Umowę zawarto w dniu 4.11.2015. 

Zużycie energii w budynkach użyteczności publicznej stanowi znaczący udział w bilansie energetycznym każdego samorządu. Wiele polskich miast i gmin zauważa ten problem i dąży do ograniczenia związanych z tym wydatków poprzez zwiększenie efektywności energetycznej posiadanych obiektów. Nie inaczej jest w Płocku, który planuje wdrożyć rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną 28 budynków samorządowych. Projekt w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego  będzie realizowany w ramach umowy zwartej między Urzędem Miasta Płock i konsorcjum firm z grupy Siemensa. Projekt będzie finansowany w 100%  przez partnera prywatnego., Przedmiotem umowy jest wykonanie kompleksowej  modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej w Płocku. Kontrakt obejmie 14 szkół, 7 przedszkoli, 1 żłobek, basen oraz budynek Urzędu Miasta. Siemens wykona prace  termomodernizacyjne, modernizację instalacji c.o., modernizację oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego w oparciu o oprawy LED, modernizację 3 kotłowni i montaż pompy ciepła, instalację paneli fotowoltaicznych na basenie oraz wdrożenie systemu zarządzania energią i co bardzo istotne, będzie zdalnie zarządzał energią w tych budynkach. Oczywiście, ryzyko działania tych systemów w okresie kontraktu leży po stronie partnera prywatnego.

Poza pracami budowlanymi umowa zapewnia optymalizację parametrów pracy systemu energetycznego oraz funkcjonowanie instalacji pobierających energię i media techniczne. Wykonawca zagwarantował średnie obniżenie zużycia energii cieplnej o 25,4% i energii elektrycznej o 32,7% .  Ważnym rozwiązaniem umożliwiającym uzyskanie tak wysokich oszczędności energii cieplnej jest zastosowanie systemów sterowania temperaturą pomieszczeń.  Zarówno monitoring, jak i zarządzanie energią prowadzone będą zdalnie z centrum zarządzania energią firmy Siemens w Warszawie.

Inwestycja będzie w całości zrealizowana i sfinansowana przez partnera prywatnego w ramach PPP. Kontrakt o wartości 32.979684,96 zł został zawarty na 17 lat. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na 15 miesięcy. Warto wspomnieć, że zawarta umowa umożliwia wykorzystanie środków unijnych, o które Urząd Miasta Płocka może i zamierza ubiegać się w trakcie realizacji części inwestycyjnej projektu.

To nie pierwszy projekt efektywności energetycznej Siemensa realizowany w formule PPP. Polskie samorządy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z racjonalnego i efektywnego zarządzania zużyciem energii. Dotyczy to z jednej strony znacznych oszczędności w budżetach gmin, a jednocześnie pozwala angażować zewnętrzne środki na realizację inwestycji. Między innymi w 2010 roku podpisana została umowa obejmująca obiekty oświatowe zlokalizowane w Radzionkowie. Początkowe założenia kontraktowe na poziomie około 54% oszczędności zużycia energii zostały przekroczone. Po pierwszym roku funkcjonowania projektu miasto zaoszczędziło aż 55% zużycia energii cieplnej. Kolejne lata przyniosły oszczędności na poziomie 57% i 58%. Wiedza ekspercka i doświadczenie budowane od lat, pozwalają Siemensowi oferować optymalne rozwiązania – dopasowane do potrzeb poszczególnych budynków. Skorzystały już z tego samorządy w Radzionkowie, Kluczborku, Wołowie, Karczewie, Sosnowcu, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dębem Wielkim, Świdnicy, Piekoszowie.

Pożegnanie III zmiany PKW RSM http://dgrsz.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2015-11-06-pozegnanie-iii-zmiany-pkw-rsm/