(Bartosz Bieliszczuk)
Prezentujemy podsumowanie najciekawszych wydarzeń zeszłego tygodnia.
Europa Środkowa przeciw Nord Stream 2
Państwa Grupy Wyszehradzkiej zaapelowały do Komisji Europejskiej o „rygorystyczne” potraktowanie przez Brukselę projektu NS 2. Jak napisano w liście do KE: „Oficjalnie wzywamy Komisję Europejską do podjęcia działań na rzecz rygorystycznego wyegzekwowania swej roli strażnika traktatów poprzez dokładną ocenę zgodności Nord Stream 2 z celami polityki energetycznej Unii Europejskiej”. Do apelu państw V4 dołączyły także inne państwa regionu: Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia oraz Chorwacja.
Duńczycy zainteresowani Baltic Pipe
15 marca polski Gaz System oraz duński Energinet.dk poinformowały o wspólnych analizach możliwości połączenia systemów gazowych przez tzw. Baltic Pipe. „Jesteśmy na etapie badania możliwości realizacji połączenia między polskim i duńskim systemem przesyłowym” – powiedział naszemu portalowi rzecznik duńskiej firmy.
PE: ważna rola „Polskiej Trójki”
Troje Polaków jest w Parlamencie Europejskim odpowiedzialnych za istotne obszary bezpieczeństwa energetycznego. Jerzy Buzek (Komisja ds. Badań Naukowych, Przemysłu i Energii – ITRE) jest sprawozdawcą rozporządzenia dot. bezpieczeństwa dostaw gazu; Adam Gierek będzie prezentował stanowisko Parlamentu ws. rozwiązań dla ciepłownictwa i chłodnictwa; Zdzisław Krasnodębski będzie sprawozdawcą stanowiska Parlamentu w sprawie nowelizacji decyzji „IGA”, w sprawie umów międzyrządowych. Czytaj więcej w komentarzu Wojciecha Jakóbika.
Rosja vs Białoruś: poszło o ropę
Rosyjski wicepremier, Arkady Dworkowycz, zalecił Gazpromowi i Tatnieftowi zakończenie dostaw ropy na Białoruś. Stało się tak po ujawnieniu przez Urząd Celny możliwych strat na ok. 2 mld rubli z tytułu reeksportu produktów przez stronę Białoruską i nieuiszczenia opłat celnych.