Podsumowanie tygodnia: Testy gazoportu. Tańszy kontrakt PKN Orlen. Ropa dalej tanieje

10 stycznia 2016, 10:00 Alert

(Bartosz Bieliszczuk)

Gazowiec Al-Nuaman przywiózł do Polski pierwsze LNG.

Prezentujemy podsumowanie najważniejszych wiadomości BiznesAlert.pl z zeszłego tygodnia.

Testy terminala LNG potrwają do kwietnia

Jak poinformował Gaz-System, testy polskiego terminala LNG, rozpoczęte 7 stycznia potrwają ok. 3 miesięcy. Gaz ziemny zakupiony na rozruch terminala będzie wprowadzony do polskiego systemu przesyłowego przez PGNiG.

 

Orlen – tańszy kontrakt z Rosją

PKN Orlen podpisał aneks do umowy na dostawy ropy od Rosneftu. Wartość dostaw 18-25,2 mln ton ropy szacuje się na ok. 26 mld PLN. Wg rosyjskich mediów krajowy koncern zgodził się na niższe ceny surowca, spodziewając się, że jego cena na światowych rynkach pozostanie na niskim poziomie. Poprzedni kontrakt z 2013 roku przewidywał dostawy ok. 18 mln ton ropy za ok. 15 mld USD.

 

Orlen przejmie zagraniczne aktywa Łukoila?

Wg doniesień litewskiego dziennika „Verslo Zinios”, PKN Orlen rozważa przejęcie części aktywów ŁukOilu na Litwie i Łotwie. Rosyjska spółka rozważa ich sprzedaż ze względu na „antyrosyjskie nastroje” w tych krajach. ŁukOil posiada ok. 115 stacji na Litwie i ok. 59 na Łotwie.

 

Cena ropy w styczniu dalej spada

Na początku b.r. ceny ropy naftowej zanotowały dalsze spadki. Przyczyniła się do tego m.in. dewaluacja yuana oraz sytuacja na chińskiej giełdzie. Dodatkowo na rynki wpłynęła także informacja amerykańskiego Departamentu Energii, o wzroście zapasów benzyny. Wg analiz Biznes Alert, cena surowca może spaść nawet do ok. 30 USD za baryłkę.

 

Gorąco na linii Teheran-Rijad

Rośnie napięcie pomiędzy Arabią Saudyjską a Iranem, wywołane egzekucją w Arabii szyickiego duchownego – oba kraje zerwały stosunki dyplomatyczne. Jednak wg analityków ewentualny wzrost cen ropy, wywołany konfliktem, osłabiony zostanie większym wydobyciem surowca w USA. Jednocześnie amerykański Sekretarz Stanu, John Kerry oznajmił, że Teheran bliski jest spełnienia warunków, które spowodują zdjęcie zeń sankcji.

 

Łotwa: sąd otwiera drogę do importu gazu z Litwy

Według słów łotewskiego ministra energetyki, Rokasa Masiulisa, pierwsze dostawy gazu z Litwy mogą rozpocząć się w połowie roku. Polityk pozytywnie ocenił także decyzję  łotewskiego Sądu Najwyższego, który uchylił decyzję łotewskiego sądu o wstrzymaniu możliwości importu surowca z Litwy. O możliwość zablokowania dostaw zabiegał łotewski monopolista Latvijas Gaze, którego udziałowcami są E.ON, Gazprom i Itera.