Pogotowie Gazowe ćwiczy na wypadek problemów z gazociągami

14 czerwca 2023, 14:00 Alert

Polska Spółka Gazownictwa ćwiczyła w 2022 roku w ramach 69 symulacji zagrożenia, aby wobec prawdziwych problemów reagować jak najszybciej.

Ćwiczenia Pogotowia Gazowego. Fot. PSG.
Ćwiczenia Pogotowia Gazowego. Fot. PSG.

– Takie ćwiczenia są bardzo istotne dla wszystkich służb zaangażowanych w ich realizację. Pozwalają one – w możliwie najbardziej realistycznych warunkach – na wypracowanie niezbędnego w sytuacji zagrożenia zgrania i wymianę doświadczeń między służbami. Symulacja jest przeprowadzona dokładnie tak, jak przebiega zwyczajowa akcja ratownicza. Tak więc do dyspozytorni trafia zgłoszenie, a wszystkie niezbędne służby muszą dotrzeć na miejsce zdarzenia jak najszybciej. Często wykorzystywane są również makiety obiektów sieci gazowej. Dzięki temu w przypadku realnego zagrożenia wszyscy ratownicy, wiedzą co robić i czego muszą unikać – powiedział Marian Żołyniak, członek zarządu ds. technicznych Polskiej Spółki Gazownictwa.

Pogotowie Gazowe PSG ćwiczy samodzielnie lub z udziałem Państwowej Straży Pożarnej oraz innych jednostek ratowniczych, w zależności od scenariusza. — To bezcenna wiedza, która przekłada się na bezpieczeństwo zdrowia i życia w trakcie rzeczywistej akcji ratowniczej. Dlatego pracownicy odpowiedzialni za przygotowanie symulacji planują ćwiczenia w różnych porach dnia i warunkach pogodowych, wiedząc, że cięższy trening przekłada się na sprawniejszą i bezpieczniejszą pracę w realnych warunkach — zakończył Marian Żołyniak, członek zarządu ds. technicznych Polskiej Spółki Gazownictwa.

Polska Spółka Gazownictwa