(MON)
Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka Polacy wezmą udział w szkoleniu ukraińskich instruktorów. Szkolenia te będą odbywały się w ramach natowskiego programu DEEP – Ukraine.
Polska bierze udział w natowskim programie reformy ukraińskiego szkolnictwa wojskowego DEEP (Defence Education Enhancement Program) wspólnie z kilkoma innymi krajami Sojuszu. Jego celem jest dostosowanie szkolnictwa wojskowego naszego wschodniego sąsiada do standardów NATO.
W dniach 25-26.03.2015r., w porozumieniu ze stroną ukraińską i przedstawicielami NATO, ustalono, że w 2015 r. na terenie ośrodków szkolenia w Polsce zorganizowane zostaną trzy różne kursy dla instruktorów szkolących ukraińskich podoficerów. Pierwsze takie szkolenie odbędzie się w czerwcu, a kolejne we wrześniu i w październiku. Strona ukraińska zadeklarowała, że w tych szkoleniach weźmie udział ok. 50 ukraińskich kursantów.
Celem działań realizowanych w ramach natowskiego programu jest przygotowanie instruktorów w oparciu o polską bazę szkoleniową, zgodnie ze standardami NATO. W ramach jednego ze szkoleń Ukraińcy zostaną zapoznani z systemem funkcjonowania korpusu podoficerskiego w Siłach Zbrojnych RP.
Zajęcia odbywać się będą w formule train the trainers (szkolić trenerów) i pozwolą na przygotowanie grupy ukraińskich instruktorów. Program poszczególnych kursów realizowany będzie w formie kursów instruktażowo-metodycznych, tak by zaprezentować optymalne rozwiązania szkoleniowe możliwe do wykorzystania w późniejszym okresie szkolenia prowadzonego z żołnierzami na Ukrainie.
Rozważane jest także zorganizowanie kursów w zakresie niesienia pomocy psychologicznej.
Wszystkie szkolenia instruktorów ukraińskich finansowane będą przez NATO i polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Kursy, podobne do tych, które odbędą się w Polsce, zostaną zorganizowane także przez inne kraje Sojuszu.
DEEP (Defence Education Enhancement Program), w którym uczestniczy Polska, jest realizowany od 29 października 2013 r. Program ukierunkowany jest na wspieranie państw partnerskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. W programie poświęconym Ukrainie Polska pełni rolę państwa wiodącego. Spośród 13 funkcjonujących programów DEEP, program dedykowany Ukrainie należy do największych. Oprócz Polski biorą w nim udział m.in. przedstawiciele Słowacji, Czech, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Kanady. Jego celem jest dostosowanie szkolnictwa wojskowego Ukrainy do standardów Sojuszu.