Polacy rozmawiali z Amerykanami o Nord Stream 2 i Inicjatywie Trójmorza

7 lutego 2022, 07:15 Alert

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zakończył trzydniową wizytę w Waszyngtonie, podczas której rozmawiał między innymi z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jednymi w tematów były Nord Stream 2 i Inicjatywa Trójmorza.

Spotkanie w Waszyngtonie. Źródło: Ministerstwo spraw zagranicznych
Spotkanie w Waszyngtonie. Źródło: Ministerstwo spraw zagranicznych

Minister Rau odbył także szereg spotkań w Kongresie USA. Spotkał się z senatorami Jamesem Rischem i Tedem Cruzem oraz z przedstawicielami Polskiego Koła w Kongresie Jackie Walorski oraz Michaelem McCaulem.

Ministerstwo poinformowało, że głównym tematem rozmów z sekretarzem stanu USA była aktualna sytuacja bezpieczeństwa w Europie i koordynacja działań sojuszników w ramach NATO, UE i OBWE. Rozmówcy omówili kroki podjęte w ostatnich dniach przez społeczność międzynarodową w celu znalezienia rozwiązania dla napiętej sytuacji wokół Ukrainy, związanej z eskalowaniem napięcia przez Rosję. Przedyskutowali także działania, które nastąpią w kolejnych dniach – czytamy w komunikacie.

Nord Stream 2 i Trójmorze

Szef polskiej dyplomacji omawiał także kwestie współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. W rozmowie w Departamencie Stanu uwypuklił również kwestie związane z Nord Stream 2 i Inicjatywą Trójmorza.

– Potrzebujemy jedności i poszanowania prawa międzynarodowego, jako drogi do zapewnienia społeczności międzynarodowej współistnienia, wolnego od przemocy i gróźb – powiedział minister.

Ministerstwo spraw zagranicznych/Jędrzej Stachura

Budzanowski: Nord Stream 2 to pułapka gazowa dla przemysłu europejskiego