Polacy i Brytyjczycy poszukają razem gazu w centralnej Polsce

16 września 2016, 06:30 Alert
Orlen Upstream
fot. Orlen Upstream

Firmy Hutton Energy oraz Prospex Oil and Gas, udziałowcy firmy Strzelecki Energia, która posiada koncesje Koło w centralnej Polsce, poinformowały o wyborze spółki wiertniczej, która wykona odwiert Bolesław – 1. Prace przeprowadzi spółka z Grupy PGNiG: Exalo Drilling. Roboty na koncesji mają rozpocząć się w czwartym kwartale tego roku.

Koncesja Koło jest w 100 proc. własnością spółki Strzelecki Energia, zależnej od Hutton Energy Polska. W tej spółce Prospex Oil and Gas posiada 49 proc. udziałów. Koncesja o powierzchni 1150 km2 została udzielona na początku tego roku. Znajduje się  na granicy województw kujawsko – pomorskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.

Hutton Energy przekazał, że spółka Strzelecki Energia, dysponent koncesji Koło, podpisała kontrakt ze spółką należącą do PGNiG Exalo Drilling na wiercenie otworu Bolesław-1. Polska firma wykona prace z wykorzystaniem platformy wiertniczej Cooper LTO 550. Roboty wiertnicze mają potrwać 32 dni. Całkowita głębokość otworu ma wynieść około 1500 metrów.

Jak informują spółki, planowane prace nad otworem Bolesław-1 są na dobrej drodze do zatwierdzenia przez Ministerstwo Środowiska. Decyzja ma zapaść jeszcze we wrześniu. Po zatwierdzeniu Strzelecki Energia może złożyć ostateczny wniosek o pozwolenie na wiercenia (Plan Ruchu). Wiertnica Exalo Drilling powinna przybyć na miejsce prac w listopadzie, a prace powinny rozpocząć się wkrótce.

– Podpisanie kontraktu z Exalo Drilling stanowi kolejny kluczowy element w rozwoju prac nad otworem Bolesław-1. Prace rozpoczną się pod koniec tego roku. Jesteśmy zadowoleni z konsekwentnego postępu prac na tej koncesji. Uważamy, że koncesja Koło ma swoją wartość i oczekujemy pozytywnego sygnału od akcjonariuszy wynikającego stałego stałego postępu prac – powiedział w oświadczeniu prezes Prospex Oil and Gas, Bill Smith.

Prospex Oil and Gas/Bartłomiej Sawicki