Polacy nie powstrzymali wyroku na chemię. Nowe przepisy uderzą w Grupę Azoty

30 maja 2017, 14:15 Alert
Grupa Azoty Puławy
fot. Grupa Azoty

W głosowaniu komisji ds. środowiska w Parlamencie Europejskim (ENVI) przegłosowano opinię dotyczącą nawozów na wspólnym rynku. Głosowanie zakończyło się wyrokiem niekorzystnym dla Polski. Nowe regulacje zagrożą polskiej chemii.

Jak informował BiznesAlert.pl, w 2013 roku Grupa Azoty Police przejęła złoża fosforytów w Senegalu, zapowiadając ekspansję w Afryce, gdzie najłatwiej o szkodliwy pierwiastek. Dzięki temu Police miały stać się pierwszą polską firmą z dostępem do własnych złóż fosforytów.

Obecnie 70 procent importu fosforanów pochodzi z Algierii, Maroka, Togo, Tunezji oraz Senegalu. Zawartość kadmu w tamtejszych złożach wynosi znacznie więcej, niż 20 mg/kg. Nowa regulacja, która ma ograniczyć zawartość kadmu do poziomu poniżej 60 mg/kg będzie faworyzowała złoża rosyjskie, których zakadmienie jest niskie.

Jakóbik: Kadmowe samobójstwo Azotów

Projekt przygotowała poseł Elisabetta Gardini (EPP). Jak informuje poseł do Parlamentu Europejskiego Robert Jarosław Iwaszkiewicz (Partia Wolność),  „do ostatnich dni walczono o kwestie limitów kadmu-kluczowych dla polskich zakładów produkujących nawozy, a tym samym tysięcy miejsc pracy. Niestety polski przemysł przegrał to głosowanie. Korzystny kompromis ustanawiający wysoki limit kadmu poparło tylko 28 posłów – w tym wszyscy głosujący polscy posłowie, przeciw było 35 z nich, trzech wstrzymało się od głosu”.

Oznacza to, że komisja ENVI zgodziła się na ustanowienie następujących limitów kadmu:

60 mg w momencie wejścia regulacji

40 mg w ciągu trzech lat od wejścia regulacji

20 mg w ciągu dziewięciu lat od wejścia regulacji

– Tym samym projekt zakłada cele, które są jeszcze bardziej ambitne niż te proponowane przez Komisję Europejską w pierwotnym projekcie regulacji – ostrzega Iwaszkiewicz. – Przegłosowano również propozycje specjalnych opakowań, które łatwiej pozwolą rozpoznać „odkadmione nawozy”.

W końcowym głosowaniu projekt poparło 34 europosłów, 15 było przeciw, 17 wstrzymało się od głosu.

– Oddala się perspektywa bezpiecznych dla przemysłu limitów kadmu w nawozach. Przegraliśmy ważną bitwę, ale walka trwa – powiedział Iwaszkiewicz. – Komisja ENVI niestety miała wyłączność na najważniejszą cześć rozporządzenia o nawozach, czyli limity zanieczyszczeń. Wynik dzisiejszego głosowania stawia min. polskie zakłady chemiczne z Grupy Azoty w trudnej sytuacji, szczególnie w kontekście pozyskiwania fosforytów oraz wprowadzenia nowych, bardzo kosztownych technologii ich oczyszczania.

– Pozostaje nadzieja, że posłowie podczas głosowania na plenum Parlamentu sprzeciwią się przegłosowanym dziś zapisom i podwyższą przyjęte limity. Ostatnie słowo może należeć do Rady, która może nie zgodzić się na proponowane regulacje. Z drugiej strony lobbing firm zza naszej wschodniej granicy oraz norweskich konkurentów Azotów jest olbrzymi i niestety wysiłki podejmowane przez polską stronę mogą być niewystarczające – komentował po głosowaniu europoseł Robert Jarosław Iwaszkiewicz (Partia Wolność).

Wojciech Jakóbik

Wardacki: Azoty tworzą koalicję obrony chemii przed regulacjami kadmowymi (ROZMOWA)