Polacy zamówią pływający gazoport albo dwa do września

16 marca 2023, 12:45 Alert

Gaz-System bada obecnie zapotrzebowanie rynku na LNG z FSRU w Zatoce Gdańskiej. Wchodzą w grę jedna lub dwie jednostki do magazynowania i regazyfikacji zwane pływającymi gazoportami, które zostałyby zamówione do września.

FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt
FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt

– Jednostki regazyfikacyjne powinny zostać zabezpieczone do końca września. Do ustalenia pozostaje wykonawca i model użytkowania – mówił Marcin Chludziński, prezes Gaz-System, na konferencji poświęconej współpracy z jego ukraińskim odpowiednikiem OGTSUA.

Badanie rynku pozwoli ocenić, czy będzie jedna czy dwie jednostki. Jeśli dwie, to potrzebujemy pokrycia w zapotrzebowaniu regionalnym – tłumaczył Chludziński w odniesieniu do postępowania open season na 4,5 mld m sześc. rocznej przepustowości dodatkowej względem 6,1 mld ustalonych dla FSRU w Zatoce Gdańskiej. – Można postawić również drugą jednostkę, która odpowie na potrzeby regionalne – dodał prezes Gaz-System.

FSRU w Zatoce Gdańskiej ma stanąć w latach 2025-27. BiznesAlert.pl jako pierwszy informował w kwietniu 2022 roku, że może także posłużyć dostawom do sąsiadów, w tym na Ukrainę.

Wojciech Jakóbik