Ruszają pracę interregionalnej grupy zajmującej się kontrowersyjnym projektem Nord Stream 2. Na jej czele stanął polski marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Dyskusja bez konsekwencji
Grupa została powołana w grudniu 2017 roku. Ma zbadać wpływ projektu gazociągu Nord Stream 2 na środowisko, rozwój regionalny z punktu widzenia lokalnych przedsiębiorców i społeczności, regionalny wymiar bezpieczeństwa energetycznego, a także relacji zagranicznych ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.
Grupa liczy blisko 20 członków z 11 krajów członkowskich. Pracuje w ramach Komitetu Regionów. Sekretariat Intergrupy znajduje się w biurze regionalnym regionu zachodniopomorskiego w Brukseli. Intergrupy to fora dyskusyjne przy Parlamencie Europejskim. Nie są to oficjalne organy parlamentarne, ani nie prezentują oficjalnego stanowiska, ale pozwalają na swobodną dyskusję z udziałem parlamentarzystów.
Członkowie grupy wystosowali list do Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean Claude’a Junckera, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego oraz Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z informacją o powołaniu grupy oraz deklaracją ścisłej współpracy ze wszystkimi instytucjami europejskim. Regiony nie kryją zaniepokojenia i chcą wnieść swój wkład do dyskusji.
http://biznesalert.pl/unijnym-komitecie-regionow-powstala-grupa-ds-nord-stream-2/
Spór o Nord Stream 2
Nord Stream 2 to projekt budowy gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie. Według zwolenników zapewni więcej taniego gazu Europie. Krytycy ostrzegają, że ugruntuje pozycję rosyjskiego Gazpromu w regionie, zagrozi rentowności alternatyw i utrudni rozwój rynku. Wyłącznym udziałowcem projektu jest ta firma.
Wojciech Jakóbik