AlertEnergetykaGaz.OZE

Zielony sojusz polsko-norweski dostaje zielone światło Oslo

Projekt Polaris. Fot. Horisont Energi.

Projekt Polaris. Fot. Horisont Energi.

Horisont Energi będąca partnerem przy projekcie magazynowania dwutlenku węgla pod dnem Morza Barentsa z udziałem polskiego PGNiG Upstream Norway informuje o zielonym świetle resortu energii Norwegii w tej sprawie.

Horisont Energi oraz PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen podpisały 11 grudnia 2023 roku umowę o współpracy przy projekcie Polaris zakładającym magazynowanie dwutlenku węgla pod Morzem Barentsa. Ministerstwo energii Norwegii zatwierdziło tę współpracę wyznaczając Polaków na operatorów.

– Z PGNiG Upstream Norway w roli operatora i partnera projektu Polaris mamy silny fundament do realizacji potencjału redukcji emisji na skalę przemysłową – zapewnia Bjørgulf Haukelidsæter Eidesen, prezes Horisont Energi. Projekt Polaris ma wsparcie finansowe rządu norweskiego oraz programu unijnego IPCEI.

Horisont Energi i PGNiG Upstream Norway mają po połowe akcji w koncesji EXL003 Polaris, która posłuży do składowania CO2. Horisont rozmawia o dostawach dwutlenku węgla z firmą E.on, która mogłaby podzielić się kosztami dostaw tego gazu cieplarnianego wychwyconego wcześniej z użyciem technologii CCS.

W listopadzie został także podpisany list intencyjny z niemiecką VNG w sprawie odbioru niebieskiego amoniaku z opcją zamiany go w wodór w ramach programu Barents Blue mającego zapewnić to paliwo pozbawione emisji na etapie produkcji w 99 procentach. Fabryka amoniaku o przepustowości miliona ton rocznie ma otrzymać ostateczną decyzję inwestycyjną w 2025 roku i zapewnić produkcję w 2028 roku. Miałaby wytwarzać niebieski amoniak pochodzący z gazu ziemnego.

Horisont Energi / Wojciech Jakóbik

Gibała: Polaris, czyli ucieczka Polski do przodu pod rękę z Norwegią


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X