Polenergia uruchamia farmę fotowoltaiczną w Słupsku

17 czerwca 2024, 11:15 Alert

Polenergia ogłosiła uruchomienie nowej farmy fotowoltaicznej w Słupsku. Farma Fotowoltaiczna Strzelino (o mocy 45 MWp) jest w stanie dostarczyć zieloną energię do 24 tysięcy gospodarstw domowych – poinformował rzecznik prasowy Polenergii Grzegorz Łaguna.

Jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce w Czernikowie. Fot. Energa
Jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce w Czernikowie. Fot. Energa

Ta inwestycja jest piątą elektrownią słoneczną w portfolio Polenergii. Roczna produkcja energii elektrycznej FF Strzelino wynosi około 48 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu 24 tys. gospodarstw domowych. Farma fotowoltaiczna Strzelino składa się z ponad 73 tys. modułów fotowoltaicznych, siedmiu stacji transformatorowych średniego napięcia oraz jednej stacji transformatorowej wysokiego napięcia. Stacje te zostały połączone z lokalnym operatorem sieci dystrybucyjnej kablami o długości niemal 10 kilometrów.

Łaguna podkreślił, że uruchomienie Farmy fotowoltaicznej Strzelino zwiększyło zielone moce wytwórcze Polenergii do 574 MW z odnawialnych źródeł. Prezes Polenergii Jerzy Zań dodał, że Strzelino jest największym projektem fotowoltaicznym w ich portfolio, a lokalizacja inwestycji sprawia, że farmy wiatrowe i słoneczne doskonale się uzupełniają.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy moc wytwórcza Polenergii wzrosła o 22%. W drugiej połowie 2023 roku firma uruchomiła farmy wiatrowe Piekło (13,2 MW) w Wielkopolsce i Grabowo (44 MW) na Podlasiu. Niedawno Polenergia podpisała kontrakty na budowę farm fotowoltaicznych Szprotawa I i Szprotawa II w województwie lubuskim, o łącznej mocy 67 MWp. Łączna moc rozwijanych przez Polenergię projektów lądowych wynosi około 1350 MW w farmach wiatrowych i prawie 700 MW w projektach fotowoltaicznych. Firma rozwija także trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o mocy do 3000 MW we współpracy z norweskim Equinor.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

IEO pokazuje, jak w 2024 roku wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce