Grupa Azoty i Lotos podpisały list intencyjny o finansowania projektu „Polimery Police”

26 kwietnia 2019, 19:00 Alert

Spółki Grupy Azoty oraz Grupa Lotos podpisały list intencyjny w sprawie potencjalnego udziału Lotosu w finansowaniu planowanego przez Grupę Azoty projektu inwestycyjnego „Polimery Police”. Negocjacje mają dotyczyć objęcia przez Lotos nowych akcji spółki celowej PDH Polska o wartości do 500 mln zł – podały spółki w komunikatach.

Kask z logiem Grupy Azoty. Fot. BiznesAlert.pl
Kask z logiem Grupy Azoty. Fot. BiznesAlert.pl

List intencyjny podpisały: Lotos, Grupa Azoty, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” oraz spółka celowa PDH Polska.  „Zgodnie z postanowieniami listu intencyjnego strony będą prowadziły rozmowy zmierzające do ewentualnego nawiązania współpracy polegającej na potencjalnym udziale spółki (Lotosu – PAP) w finansowaniu Projektu Polimery Police” – napisano w komunikacie Lotosu.

List intencyjny będzie obowiązywał do dnia końca października tego roku.”Projekt Polimery Police jest dla nas interesujący i chcemy lepiej zrozumieć drzemiący w nim potencjał, by w stosownym czasie zdecydować o naszym bezpośrednim zaangażowaniu w jego realizację. Postrzegamy ten projekt jako potencjalną szansę na dalszą dywersyfikację naszej działalności” – powiedział prezes Lotosu Mateusz Bońca, cytowany w komunikacie prasowym.

Celem projektu Polimery Police realizowanego przez spółkę celową PDH Polska jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. W wyniku realizacji projektu Polimery Police powstać ma kompleks chemiczny o zdolności produkcyjnej do 437 tys. ton polipropylenu rocznie.

Zarząd PDH Polska zdecydował 18 kwietnia o wyborze oferty Hyundai Engineering jako generalnego wykonawcy w ramach projektu „Polimery Police” za cenę w wysokości 992,8 mln euro. Zgodnie z ustalonym harmonogramem postępowania, realizacja projektu ma się zakończyć w czwartym kwartale 2022 r.

Akcjonariusze Grupy Azoty Zakładów Chemiczne Police zdecydowali w piątek o emisji do 110 mln akcji z zachowaniem prawa poboru. Police planują pozyskać w ramach oferty ok. 1 mld zł, które mają umożliwić realizację planów inwestycyjnych związanych z projektem „Polimery Police”.12 kwietnia PDH Polska otrzymała ponadto ze strony koreańskich koncernów Hyundai Engineering oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation listy intencyjne w sprawie potencjalnego zaangażowania finansowego w Projekt Polimery Police o wartości do 130 mln USD, tj. także ok. 500 mln zł. Strony są zainteresowane objęciem akcji o wartości odpowiednio do kwot 80 i 50 mln USD.

Obecnie Grupa Azoty Police posiada bezpośrednio 59,9 proc. akcji w spółce PDH Polska, a 40,1 proc. należy do Grupy Azoty.

Polska Agencja Prasowa/Grupa Lotos/Grupa Azoty