Transformacja energetyczne to nie tylko rozwój zeroemisyjnych źródeł energii, ale także szukanie nowych rozwiązań, które mają zastąpić spalanie paliw kopalnych. Naukowcy z Podkarpacia będą badać możliwości wodoru, aby w przyszłości „zazielenić” przemysł lotniczy.
W poniedziałek rozpoczęła się VIII Konferencja Naukowa “Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” 2023 na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, gdzie eksperci i naukowcy rozmawiają o kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju OZE, transformacji energetycznej i dekarbonizacji.
Politechnika Rzeszowska zdecydowała o utworzeniu unikatowego Laboratorium Wodorowego. Umożliwi ono prowadzenie kompleksowych badań związanych z procesami spalania wodoru i mieszanek zawierających wodór, a także pozwoli uczelni na uczestnictwo w światowych przedsięwzięciach w tym zakresie. Trwają prace nad stworzeniem w przyszłości turbinowego silnika odrzutowego, który będzie zasilany czystym wodorem. Takowe silniki będą montowane w samolotach pasażerskich.
– Transformacja energetyczna to kierunek w jakim musimy podążać. Od razu dla nas była jasne, że potrzebna będzie unikatowa infrastruktura, aby rozwijać technologie wodorowe. Laboratorium Wodorowe na Politechnice Rzeszowskiej będzie dedykowane przemysłowi lotniczemu. Będziemy badać wykorzystanie wodorów jako przyszłego paliwa energetycznego dla samolotów – mówi dr hab. Inż. Jarosław Sęp, Prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej i prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza.
Prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej podkreśla, że to bardzo ważna inwestycja i przypomina, że dwa lata temu podjęli decyzję, iż intensywnie wchodzą w funkcjonowanie tzw. Doliny Wodorowej na Podkarpaciu. – Postanowiliśmy również, że będziemy inwestować swoje środki, dlatego też budujemy laboratorium, które jest nowoczesne, wyjątkowe w skali nie tylko kraju, ale i świata. Tu już naprawdę za chwilkę będziemy prowadzili badania dotyczące wykorzystania wodoru jako paliwa, jako napędu w silnikach. Uważam, że jesteśmy w tym momencie w forpoczcie instytucji naukowych, które zajmują się tymi sprawami. Wodór to przyszłość. Jesteśmy gotowi, aby rozwijać naszą gospodarkę – mówi Koszelnik.
Pierwsze wyniki badań zostaną zaprezentowane na przełomie 2023 i 2024 roku. Interesujące jest, że Podkarpacie ma już pewne sukcesy, gdyż pierwszy polski autobus wodorowy NesoBus powstał właśnie w Sanoku.
Opracował Jacek Perzyński
Wodór połączy Polskę i Japonię przy transformacji energetycznej