Politechnika Warszawska wesprze rozwój technologii dronowych

11 czerwca 2022, 06:15 Alert

Politechnika Warszawska, wspólnie z siedmioma instytucjami, stworzy Sieć Poligonów Technologii Autonomicznych (SPTA). Celem inicjatywy jest wsparcie rozwoju technologii systemów bezzałogowych oraz stymulowanie współpracy naukowo-badawczej i biznesowej.

List intencyjny w tej sprawie został podpisany 9 czerwca 2022 roku w siedzibie ministerstwa infrastruktury. SPTA to wspólne działanie resortu, Politechniki Warszawskiej, Akademii Morskiej w Szczecinie, Politechniki Poznańskiej, Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Politechnika Warszawska podkreśla, że głównym celem inicjatywy jest wsparcie rozwoju technologii systemów bezzałogowych oraz stymulowanie współpracy naukowo-badawczej i biznesowej poprzez udostępnienie specjalistycznej infrastruktury testowej.

Politechnika Warszawska oferuje w ramach Sieci wykorzystanie nowego Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych, zlokalizowanego na należącym do Uczelni lotnisku w Sierakowie obok Przasnysza. W ośrodku tym badania prowadzą obecnie naukowcy i studenci z wydziałów: Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Geodezji i Kartografii – czytamy w komunikacie.

Politechnika Warszawska/Jędrzej Stachura

Iran pręży muskuły i pokazuje drony bojowe w odwecie za konfiskatę ropy (WIDEO)