KE postuluje, aby polityka klimatyczna kierowała zasadami WTO

18 lutego 2021, 15:30 Alert

Unia Europejska przedstawiła pomysł reformy Światowej Organizacji Handlu (WTO), pokazując tym samym pomysł strategii handlowej na następną dekadę, podkreślając, że globalne zasady handlu muszą być bardziej przyjazne środowisku.

Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu
Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu

Komisja Europejska podkreśliła również, że będzie starała się współpracować z administracją prezydenta Joe Bidena w celu rozwiązania problemu „kryzysu zaufania” do WTO, gdzie rozstrzyganie konfliktów handlowych i negocjacji utknęły w martwym punkcie. – Głównym powodem kryzysu jest fakt, że wstąpienie Chin do WTO nie doprowadziło do ich przekształcenia w gospodarkę rynkową – stwierdziła Komisja Europejska. – WTO nie była w stanie wynegocjować nowych zasad, aby temu zaradzić – czytamy w komunikacie.

Komisja wdraża także w ramach polityki handlowej kwestię walki ze zmianami klimatu. Te zasady mają być podstawą umów handlowych czyniąc WTO organizacją bardziej świadomą ekologicznie. Może to objąć liberalizację handlu niektórymi towarami i usługami proekoligcznymi lub porozumienia w sprawie zmniejszenia dopłat do paliw kopalnych.

Komisja oświadczyła, że ​​zaproponuje zestaw reform WTO skupiających się na zrównoważonym rozwoju, który obejmuje również prawa płci i prawa pracownicze, oraz rozpocznie negocjacje w sprawie nowych przepisów, aby uniknąć zakłóceń w handlu ze strony przedsiębiorstw państwowych.

Będzie również dążyć do przywrócenia Organu Apelacyjnego WTO, ostatecznego arbitra w handlu światowym, który został sparaliżowany przez poprzednią administrację USA.

Reuters/Bartłomiej Sawicki