AlertWszystko

Polityka Kremla osłabia Rosatom w Europie

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Chociaż rosyjski Rosatom podpisuje kolejne kontrakty na budowę reaktorów jądrowych na całym świecie, polityka zagraniczna Rosji szkodzi jego wizerunkowi i utrudnia działalność w Europie.

Portfolio Rosatomu jest obecnie warte 100 mld dolarów. W Europie upadają kolejne pomysły zaangażowania spółki w projekty, ze względu na coraz gorsze relacje Unii Europejskiej z Rosją po nielegalnej aneksji Krymu.

Pogorszone relacje z Turcją spowodowały, że zawieszono projekt Akkuyu. Ze względu na brak chętnych do finansowania upadł projekt Belen w Bułgarii. Przez niechęć krajów Unii Europejskiej do kupowania energii jądrowej z Kaliningradu upadł tamtejszy projekt Rosatomu. Czesi anulowali przetarg na rozbudowę elektrowni w Temelinie.

Projekt europejski, który postępuje, to węgierska elektrownia jądrowa w Paks. Komisja Europejska interweniowała, aby dostosować porozumienie między Budapesztem a Rosatomem do standardów europejskich. Kolejne przedsięwzięcie to udział Rosatomu w konsorcjum Fennovoima, które ma zbudować reaktor na półwyspie Hankivi.

Problemem dla Rosatomu jest rosnąca konkurencja ze strony amerykańsko-japońskiego Westinghouse oraz chińskiego CGN, które zamierzają zwiększać udziały na rynku europejskim i są traktowane bardziej przychylnie. Amerykanie modernizują reaktory na Ukrainie, a Chińczycy wspierają brytyjski projekt Hinkley Point.

Bez zdjęcia odium narzędzia polityki zagranicznej Kremla Rosatomowi będzie coraz trudniej konkurować o rynek europejski.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X