AlertWszystko

Polityka zatrudnienia w sektorze energetycznym doby kryzysu

(Rigzone/Oil & Gas/TEresa Wójcik)

Zarządzanie zasobami ludzkimi w warunkach dużego spowolnienia w sektorze ropy i gazu staje się poważnym problemem. Eksperci analizują problem, jaka powinna być polityka pracownicza w kryzysie branży energetycznej, jak nie tracić doświadczonych i kompetentnych pracowników oraz jak przygotowywać nowe kadry. Inna kwestia, – jaki procent pracowników można zwolnić w obecnym okresie spowolnienia, aby nie ponosić strat, kiedy nadejdzie ożywienie ( a prędzej czy później nadejdzie) na rynku i trzeba będzie rozkręcać produkcję. Może wtedy okazać się, że brakuje wykwalifikowanych ludzi.

Eksperci ds. zasobów ludzkich z sektora ropy i gazu kilka dni temu w Houston omawiali strategię zwalniania i zatrudniania specjalistów ds. wydobycia i naukowych w sektorze energetycznym w obecnej fazie spowolnienia. Ogólne przesłanie było jasne: kryzys będzie trwać jeszcze jakiść czas, wymuszając znaczną redukcję zatrudnienia. Jest to prawidłowość – dopóki ceny są niskie, a przemysł nie odzyskał pełnej sprawności, istnieje duże prawdopodobieństwo większej redukcji wydatków inwestycyjnych. Co za tym idzie – także zwolnień pracowników.

Wskutek spadku światowych cen surowców, wiele firm naftowych i gazowych podejmuje trudne decyzje o zwolnieniach zarówno w USA, jak i zagranicą. Niektóre giganty sektora energetycznego zlikwidowały w już w 2015 r. tysiące miejsc pracy. Czy po powrocie koniunktury, firmy te będą mogły ponownie zatrudnić zwolnionych specjalistów – inżynierów, wysoko wykwalifikowanych robotników> Tak przedstawił problem Marty Kunz, wiceprezes ds. personalnych w C & J Energy.

Jim Tastard z Marathon Oil stwierdził, że w czasie dekoniunktury, gdy cięcia są konieczne, trzeba szczególne ostrożnie redukować zatrudnienie. Należy zadbać o każdego zatrudnionego, bo po powrocie koniunktury, każdy z nich może okazać się bezcennym pracownikiem. Jednocześnie, przy zmniejszonym zatrudnieniu organizacja pracy musi być perfekcyjna, tak, aby strat spowodowanych przez dekoniunkturę nie pomnażać mniejszymi lub większymi błędami w zarządzaniu pracownikami – uważa ekspert.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X