Generał Polko krytykuje szefa MSWiA i sztaby kryzysowe
Jak powiedział gen. Roman Polko – były dowódca jednostki GROM w wywiadzie na kanale „Układ Otwarty”, odniósł się do stanu obrony cywilnej w kraju, ale również do sztabów kryzysowych powoływanych przy okazji katastrof.
Gen. Roman Polko skrytykował sztaby kryzysowe jako biurokratyczne i mało skuteczne. W rozmowie wskazał, że plany kryzysowe często nie są realizowane w obliczu zagrożeń.
– To, czego się najbardziej obawiam, to że nie ma tak naprawdę strategii. Strategia to jest planowanie z wyprzedzeniem 20-25 lat. Do tego budowane są programy, ale te, na które nas stać – nie można kilkadziesiąt programów razem uruchomić, bo na pewno połowa z nich po prostu nie doczeka się realizacji, bo zabraknie chociażby środków budżetowych. Nie mogą to być działania PR-owe, a taką przewagę tych działań widzę – wyjaśniał.
Jako przykład generał podał ochronę granicy, gdzie mimo zmian w prawie, nie doszło do poprawy sytuacji. Zaapelował on o wyznaczanie kompetentnych osób na kluczowe stanowiska, a nie tych, którzy jedynie zgadzają się z decyzjami administracyjnymi, oraz o pilną potrzebę opracowania skutecznych strategii bezpieczeństwa.
– Niedawno mieliśmy te kwestie związane z ochroną granicy, użyciem broni. I co? Wprowadzono ustawę, która tak naprawdę nic nie zmieniła w tym funkcjonowaniu. Straż Graniczna dalej jest zadowolona, że to żołnierze są tymi, którzy łatają dziury i pracują za żywe tarcze na granicy. Nic się w tym zakresie nie zmieniło. Było wiele słów, nic się nie działo. Środki bezpilotowe czy bojowe środki – rakieta, rakieta manewrująca, dron – przelatują przez naszą dziurawą granicę, bo komuś brakuje odwagi powiedzieć, że my mamy system obrony powietrznej, ale na razie na papierze. W praktyce będzie za jakieś 10 lat. To, co ogłaszał minister obrony narodowej to coś, co dopiero ma powstać – czy te aerostaty, które będą gdzieś tam patrzeć, czy inne elementy – powiedział generał.
Roman Polko przedstawił również swoją strategię na poprawę tej sytuacji -Trzeba zacząć słuchać tych ekspertów, którzy naprawdę się na tym znają. Zbudujmy taką sensowną strategię i to bez względu na to, kto jakie ma poglądy polityczne, tak żeby była zaakceptowana przez polityków, decydentów, przez wszystkie strony, żeby była skutecznie realizowana. Wtedy rzeczywiście te nasze działania będą zmierzały do jakiegoś poprawienia naszego stanu bezpieczeństwa- zakończył.
Układ Otwarty / Rzeczpospolita / Piotr Brzyski
Wolski: Pomysły rządu na wzmocnienie granicy są dobre. Szkoda, że nie powstały wcześniej