AlertEnergetykaGaz.

Kolejny etap budowy Gazociągu Polska-Litwa

Gazociąg Polska-Litwa. Fot. EBI

Gazociąg Polska-Litwa. Fot. EBI

Po zakończeniu odwiertów kierunkowych we wrześniu i ułożeniu zgodnie z harmonogramem gazociągów na połączeniu gazowym Polska-Litwa (GIPL) pod największymi rzekami kraju, Amber Grid przystąpiła do przygotowań do kolejnego znaczącego etapu tego projektu – połączenia zainstalowanej części rurociąg do systemu przesyłowego gazu.

Postępy inwestycji

Według prezesa Amber Grid Niemna Bikniusa, budowany odcinek Gazociągu Polska-Litwa zostanie podłączony do systemu przesyłowego gazu w rejonie szyrwinckim, obok tłoczni Jauniūnai.

– Celem zespołu jest podłączenie części nowego gazociągu do systemu – zadanie wymagające starannego przygotowania – do końca tego roku. Najtrudniejszym momentem jest chwilowe przekierowanie gazu wysokociśnieniowego o dużym przepływie przez rurociąg rezerwowy, zapewniający nieprzerwany przesył gazu w całym systemie. Po podłączeniu odcinka GIPL do istniejącego systemu przesyłowego gazu zrobimy duży krok w kierunku drugiej części realizacji projektu. Staramy się przyspieszyć prace, aby w przypadku zmiany sytuacji z COVID-19 na termin realizacji projektu nie miały wpływu okoliczności, na które nie mamy wpływu – mówi prezes Amber Grid Nemunas Biknius.

W ciągu ośmiu miesięcy realizacji projektu zostało zespawanych ponad 100 ze 165 kilometrów rurociągu GIPL, a dwa kilometry rurociągu zostały ułożone pod rzekami Wilia i Niemen.

Od czerwca do początku września przy budowie gazociągu pod Niemnem i Wilią pracowało ponad 60 fachowców z Niemiec i Litwy. W pracach została zastosowana metoda poziomych przewiertów kierunkowych (HDD) w celu zapewnienia ochrony środowisku. Największą przeszkodą ułożenia rurociągu pod Niemnem były znalezione głazy, które ze względu na luźną ziemię musiały być ułożone w specjalnym miejscu na brzegu Niemna. W tym tygodniu niemiecka firma inżynieryjna wysłała do Niemiec 23 ciężarówki ze specjalnym sprzętem HDD, który spędził całe lato nad brzegiem Wilii i Niemna.

W trakcie budowy międzynarodowego gazociągu litewsko-polskiego trzeba było przekraczać inne rzeki. Rurociąg został ułożony w czterech mniejszych litewskich rzekach – Strėva, Lapainia, Verknė i Musė – oraz w małych strumieniach metodą odkrywkową. Nad całością prac czuwał Litewski Fundusz na rzecz Przyrody, który prowadzi monitoring przyrodniczy w trakcie budowy gazociągu.

Zakończenie dwóch trzecich prac przy projekcie GIPL planowane jest do końca 2020 roku. W 2021 roku zostaną zainstalowane pozostałe odcinki gazociągu z dystryktu Alytus do Łoźdijai.

Gazociąg Polska-Litwa, który zacznie funkcjonować pod koniec 2021 roku, połączy rynki gazu Litwy, Bałtyku i Finlandii z Unią Europejską. Instalacja umożliwi pozyskiwanie gazu z różnych źródeł, a także pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie litewskiego systemu przesyłowego gazu oraz terminalu LNG w Kłajpedzie.

AmberGrid/Mariusz Marszałkowski

Litwini ukończyli pierwszą nitkę Gazociągu Polska-Litwa


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X