GospodarkaInfrastruktura

Partner polskiego atomu chce pomóc przy CPK. Może wysłać inżynierów z Sydney do Polski już w lipcu

Lotnisko Western Sydney International. Źródło: Bechtel

Lotnisko Western Sydney International. Źródło: Bechtel

Amerykański Bechtel, partner Polski przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu, zgłasza gotowość do uczestnictwa w projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Firma ma w swoim portfolio kilka podobnych projektów, w tym Port lotniczy Londyn-Gatwick i Western Sydney Airport. Jej inżynierowie mogą być w Polsce już w lipcu 2025 roku, po zakończeniu prac w Australii.

– W czerwcu 2025 roku inżynierowie Bechtela zakończą prace przy lotnisku Western Sydney International, gdzie są częścią zespołu prowadzącego obiekt do gotowości operacyjnej. W lipcu mogą być w Polsce i pomóc przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zgłosiliśmy zarządowi CPK, że możemy wesprzeć ten projekt. Jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi – powiedział Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska, w rozmowie z Biznes Alert.

– Bechtel ma ogromne doświadczenie w realizacji projektów infrastrukturalnych na całym świecie. To nie tylko energetyka jądrowa, a inwestycje takie jak metro w Rijadzie, porty lotnicze Londyn-Gatwick, Doha, Dubaj, Hongkong, Muscat czy wspomniane Western Sydney Airport. Mamy więc potrzebne zasoby i doświadczenie, aby pomóc przy CPK – podkreślił prezes Hołda.

Partner atomu może pomóc CPK

Bechtel, wespół z dostawcą reaktorów AP1000, firmą Westinghouse, tworzy konsorcjum partnerskie przy budowie elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Będzie wykonawcą inżynierii, zamówień i konstrukcji (Engineering, Procurement and Construction: EPC) odpowiedzialnym za budowę elektrowni. Odpowiada za zarządzanie i integrację podwykonawców oraz dostawców.

Amerykański koncern ma międzynarodowe doświadczenie w projektach na potrzeby lotnictwa. W przeszłości pracował m.in. przy budowie międzynarodowych portów w Dubaju, Hongkongu, Sydney czy Londynie. Pełnił tam różne funkcje: projektanta, kierownika projektu, kierownika budowy lotniska i systemów pasów startowych, terminali, dróg dojazdowych, parkingów oraz kompleksów cargo.

CPK w 2032 roku

CPK oraz towarzyszący mu dworzec kolejowy mają już gotowy projekt budowlany. W dokumentacji znajduje się około 6250 rysunków technicznych i ponad 50 raportów, a nad jej przygotowaniem pracowało 500 projektantów. Trwa projektowanie pasów startowych, dróg kołowania i budynków technicznych oraz prace nad rozbudową infrastruktury kolejowej.

Do końca 2024 roku projekt ma uzyskać decyzję lokalizacyjną. Według planów, CPK otrzyma pozwolenie na budowę w 2026 roku, a pierwsze samoloty wystartują w 2032 roku. W pierwszym etapie port ma obsługiwać do 34 milionów pasażerów rocznie. To prawie dwa razy więcej niż Lotnisko Chopina w 2023 roku (około 18,5 mln).

Jędrzej Stachura

Centralny Port Komunikacyjny nadal na etapie przetargów


Powiązane artykuły

Donald Trump fot.PAP/EPA

Trump załatwił, że coca-cola będzie słodzona cukrem trzcinowym. W Polsce też?

Prezydent USA Donald Trump powiadomił, że koncern Coca-Cola zgodził się na wykorzystywanie cukru trzcinowego w swych napojach sprzedawanych w USA....
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...

Ruszyły wypłaty 300+ na szkolne wyprawki. ZUS apeluje: Nie zwlekaj z wnioskiem

Już ponad 1,1 mln wniosków złożono w pierwszych dniach lipca w ramach programu „Dobry Start”, popularnie nazywanego 300+. – Pierwsze...

Udostępnij:

Facebook X X X