Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia wynika, że 64 procent Polaków to zwolennicy przyspieszenia prac nad dużymi elektrowniami jądrowymi. Przeciw jest około 13 procent.
Badanie online, zrealizowane od 28 lipca do 3 sierpnia bieżącego roku przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI, miało charakter panelowy i przeprowadzono je wśród 1037 osób w wieku 18-65 lat. Według opublikowanych wyników, 64 procent respondentów jest zwolennikami przyspieszenia prac nad budową elektrowni atomowych, gdzie 37 procent jest zdania, że należy te działania zdecydowanie przyspieszyć, a 27 procent uważa, że trzeba je raczej przyspieszyć. Za przyspieszeniem budowy elektrowni są w większości mężczyźni niż kobiety, a najwięcej zwolenników znajduje się wśród osób wykształconych (70 procent). Ponadto akceptacja dla energii atomowej wzrasta wraz z wiekiem respondentów.
Z informacji ARC Rynek i Opinia wynika, że przeciwnych budowie dużych elektrowni jądrowych jest 13 procent Polaków, gdzie 9 procent opowiada się za tym, by raczej zrezygnować z prac, a 4 procent uważa, że należy z nich zdecydowanie zrezygnować. Poza tym 23 procent respondentów nie ma zdania na temat inwestycji w energetykę jądrową.
Według dr Adama Czarneckiego, komentującego dla PAP, ilość przeciwników atomu sukcesywnie spada, gdzie w badaniu z 2006 roku odsetek osób sprzeciwiających się energetyce jądrowej wynosił aż 56 procent, a z nowszych badań – z ubiegłego roku – 20 procent. Dodał, że w ostatnim roku pojawiły się czynniki, które tym bardziej wpłynęły na postrzeganie przez Polaków elektrowni atomowych. Te czynniki to m.in. wojna w Ukrainie, powiązany z nią szantaż energetyczny oraz wysokie ceny energii. Dodatkowo słabnie pamięć o katastrofie w Czarnobylu i zmienia się postrzeganie tej katastrofy, która dla wielu przez lata była czynnikiem zniechęcającym do energetyki atomowej
Polska Agencja Prasowa/Szymon Borowski
Rosja oskarża Polskę o nuklearny terroryzm na Ukrainie, za który odpowiada Kreml