Szczerski: Jest szansa na porozumienie o współpracy wojskowej z Australią

20 sierpnia 2018, 11:00 Alert
australia flaga

Istnieje szansa na porozumienie w sprawie kompleksowej współpracy wojskowej między Polską i Australią – powiedział w poniedziałek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że relacje między obu krajami mają „duży potencjał”.

Wizyta Andrzeja Dudy w Australii

Minister Szczerski przypomniał podczas briefingu prasowego, że Prezydent Andrzej Duda, który kontynuuje wizytę w Australii, odbył dotąd szereg spotkań, m.in. z przedstawicielami australijskiego rządu. Spotkania te pokazały, że „jest duży potencjał” w relacjach między oboma krajami w kilku obszarach. Jako jeden z nich Szef Gabinetu Prezydenta wskazał współpracę gospodarczą. Przypomniał, że Polska jest zainteresowana szybkim wejściem w życie umowy o wolnym handlu między Australią a Unią Europejską. Dodał, że Andrzej Duda jest pierwszym przywódcą kraju członkowskiego UE, który odwiedza Australię po rozpoczęciu negocjacji w tej sprawie.

Współpraca dziś i jutro

Krzysztof Szczerski dodał, że oba kraje „łączy przekonanie, że pokój jest możliwy tylko poprzez prawo międzynarodowe”. Szef Gabinetu Prezydenta podkreślił ponadto znaczenie polsko-australijskiej współpracy wojskowej. – Tutaj ważne jest polsko-australijskie braterstwo broni, które ma długą historię – oświadczył. Przypomniał, że żołnierze obu krajów służyli już razem na misjach zagranicznych, m.in. w Afganistanie. – Uważamy, że jest szansa na to, żeby porozumieć się w sprawie kompleksowej współpracy między armiami, między Polską a Australią, w zakresie bezpieczeństwa i współpracy wojskowej. Ta ścieżka dziś została otwarta – zaznaczył.

Co z rakietami Adelaide

Krzysztof Szczerski został też zapytany, czy uda się podpisać konkretne porozumienie w sprawie zakupu fregat rakietowych typu Adelaide. – Negocjacje dotyczące konkretnych zakupów prowadzi rząd, prowadzi Ministerstwo Obrony Narodowej i one będą prowadzone. Ministrowie dzisiaj potwierdzili, że kanały komunikacji powinny być otwarte, ale zależy nam na tym, aby ta rozmowa miała charakter szerszy, żeby dotyczyła nie tylko konkretnych zakupów, ale także szkolenia, współpracy technologicznej, współpracy w zakresie wspólnych ćwiczeń wojskowych – powiedział Krzysztof Szczerski. Jak ocenił, to „jest coś, co powinno być pakietem pozwalającym na szersze rozpoznanie możliwości współpracy”, także w zakresie obronności, między Polską a Australią.

Polska Agencja Prasowa