Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Mińsku? Ciąg dalszy rozmów Polski i Białorusi z węglowodorami w tle

8 maja 2020, 15:15 Alert

Ministrowie spraw zagranicznych Białorusi i Polski rozmawiali o współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego oraz dywersyfikacji dostaw surowców.

Minister spraw zagranicznych RP rozmawia z jego białoruskim odpowiednikiem przez telefon. Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Minister spraw zagranicznych RP rozmawia z jego białoruskim odpowiednikiem przez telefon. Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ministerstwo spraw zagranicznych RP informuje o rozmowie telefonicznej z 6 maja 2020 roku z udziałem ministra Jacka Czaputowicza i jego białoruskiego odpowiednika Uładzimira Makieja.

– Przyszłość Partnerstwa Wschodniego i przygotowania do najbliższego Szczytu UE z państwami PW zaplanowanego na 18 czerwca br. oraz wysiłki na rzecz opanowania pandemii koronawirusa były głównymi tematami rozmów przeprowadzonych 6 i 7 maja przez ministra Jacka Czaputowicza z szefami dyplomacji Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy – czytamy na stronie resortu spraw zagranicznych. – Szef polskiej dyplomacji zapewnił o niezmiennym wsparciu ze strony Polski dla ambitnego rozwoju polityki Partnerstwa Wschodniego. Omawiając oczekiwania wobec zbliżającego się szczytu państw PW zaznaczył, że w dobie nowych globalnych wyzwań UE powinna wyznaczyć, wraz z partnerami ambitne cele i odpowiedzieć na oczekiwania i potrzeby wszystkich państw w niej uczestniczących. Z satysfakcją odnotował, że państwa Partnerstwa Wschodniego otrzymują odczuwalne wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej w walce z pandemią COVID-19.

– Bez względu na formułę i termin, Szczyt UE-PW powinien dawać świadectwo zaangażowania UE w politykę wschodnią – zaznaczył minister Czaputowicz. Dodał też, że szczyt powinien koncentrować się przede wszystkim na ożywieniu gospodarczym. – W następnym kroku, po opanowaniu pandemii będziemy musieli skupić się na wspólnych działaniach dotyczących radzenia sobie z konsekwencjami gospodarczymi i społecznymi kryzysu – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

MSZ RP informuje, że Polska aktywnie wspiera kraje Partnerstwa Wschodniego w walce z pandemią koronawirusa. W ramach pomocy rozwojowej i humanitarnej przekazana została pomoc do państw tej inicjatywy. 23 kwietnia 2020 roku na Białoruś dotarł konwój z lekami, środkami medycznymi i ochronnymi. – Szybka i niezbędna pomoc udzielona krajom Partnerstwa Wschodniego potwierdza polską solidarność i wsparcie dla naszych partnerów w tak trudnych dla wszystkich czasach – zaznaczył minister Czaputowicz. Zadeklarował także gotowość dalszej pomocy, jeśli sytuacja związana z pandemią koronawirusa w krajach Partnerstwa Wschodniego będzie tego wymagała.

Białoruski MSZ wspomina o innych tematach rozmów. Minister Makiej miał zasugerować możliwość organizacji szczytu PW w Mińsku poświęconego współpracy w „obiecujących obszarach” tej inicjatywy. Strony miały także omówić możliwości rozwoju współpracy handlowej i ekonomicznej oraz dywersyfikacji źródeł dostaw surowców.

Trwają spekulacje na temat możliwości zawarcia długoterminowych umów na dostawy ropy naftowej przez Polskę na Białoruś. Padają także sugestie Litwy, że Białorusini mogliby odbierać także gaz przez Polskę pod warunkiem współpracy Rosji. Za tymi spekulacjami nie poszły dotąd konkretne deklaracje.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych/MSZ Białorusi/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Białoruś sprowadzi gaz rewersem Gazociągu Jamalskiego przez Polskę?