Kopalnia Bogdanka wyprodukuje około 8,3 miliona ton węgla handlowego w przyszłym roku. Dla porównania w 2021 roku jej produkcja wyniosła 9,9 miliona ton. Głównym powodem takiego wyniku jest zatrzymanie produkcji na jednej ze ścian.
Spółka podkreśliła, że pojawienie się nagłych i nieprzewidywalnych utrudnień w prowadzeniu wydobycia było bezpośrednim powodem zatrzymania produkcji z jednej ze ścian. W związku z tym spółka przewiduje, że plan produkcyjny na 2023 rok wynosić będzie około ośmiu milionów ton węgla handlowego. – Jednocześnie informujemy, że spółka opracowuje plan naprawczy obejmujący działania zmierzające do jak najszybszego uwolnienia uwięzionego kompleksu ścianowego i przywrócenia produkcji ze ściany – czytamy w komunikacie.
W połowie września spółka zaktualizowała plan produkcyjny węgla handlowego na bieżący rok, obniżając go z 9,2 do 8,3 miliona ton. Spółka podała wówczas, że w jednej ze ścian uruchomionej 31 sierpnia 2022 roku nastąpił nagły i niespodziewany wzrost ciśnienia eksploatacyjnego, w wyniku czego doszło do zaciśnięcia danej ściany.
Dla porównania w 2021 roku produkcja węgla wyniosła tam 9,9 miliona ton.
Lubelski węgiel Bogdanka jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniających się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż.
Polska Agencja Prasowa/Wojciech Gryczka
Prezes PiS zapewnia o odpowiedniej ilości węgla na nadchodzącą zimę