Polska chce więcej LNG z Kataru w Europie, by utrudnić Rosji szantaż

6 grudnia 2021, 06:00 Alert

Prezydent RP odwiedził Katar. Towarzyszył mu prezes PGNiG, który importuje LNG z tego kraju. Politycy rozmawiali o zwiększeniu dostaw gazu spoza Rosji na Stary Kontynent w celu uniknięcia jej szantażu.

Andrzej Duda i Tamim Bin Hamad al Thani. Fot. Kancelaria Premiera RP
Andrzej Duda i Tamim Bin Hamad al Thani. Fot. Kancelaria Premiera RP

Prezydent RP Andrzej Duda składa wizytę oficjalną w Państwie Katar. Piątego grudnia spotkał się z Emirem Kataru Szejkiem Tamimem Bin Hamadem Al Thanim. Podczas II Polsko–Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego prezydent wskazywał, stosunki polsko–katarskie w ciągu ostatniej dekady nabrały absolutnie strategicznego znaczenia. Wspomniał, że od 2009 roku łączy nas długoterminowy kontrakt na zakup katarskiego gazu skroplonego, który jest odbierany w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

– Aktualnie Polska importuje rocznie z Kataru ok. 2,1 mln ton gazu skroplonego. W ubiegłym roku wartość tych dostaw przekroczyła pół miliarda dolarów – mówił. – Chcę podkreślić, że Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów. Z rozmów z polskimi przedsiębiorcami wiem, że mamy dla Kataru ciekawą, unikalną ofertę technologiczną – zaznaczył.

Prezes PGNiG Paweł Majewski towarzyszył prezydentowi w wyprawie do Kataru. – Katar z punktu widzenia interesów PGNiG to bardzo ważne miejsce, w szczególności Ras Laffan – gazoport, z którego codziennie wysyłanych jest kilka gazowców, a część z nich trafia do Polski – mówił cytowany przez Polską Agencję Prasową. – Gazoport (w Świnoujściu) wciąż się rozbudowuje, będzie – mamy nadzieję – kolejny, pływający w Zatoce Gdańskiej. Zawieramy kolejne kontrakty ze Stanami Zjednoczonymi na dostawy LNG, a Katar pozostaje naszym głównym partnerem – dodał.

Jakub Kumoch, szef biura polityki międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP,  oświadczył, że najważniejszym celem wizyty jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki. Zwracał też uwagę na deficyt w bilansie handlowym z Katarem. – Zastanawiamy się, w jaki sposób można ten deficyt zniwelować, np. poprzez udział polskich przedsiębiorstw w przetargach, poprzez wspólne prace nad innymi źródłami pozyskiwania energii – powiedział.

– Katar jest największym producentem gazu LNG na świecie i jest z naszego punktu widzenia przyszłościowo jednym z najważniejszych partnerów w tej dziedzinie – mówił Kumoch. – Im więcej gazu komercyjnego spoza Rosji trafi do Europy, tym większą rolę będą odgrywały zasady wolnego rynku, gdzie jest czysta konkurencja – dodał.

Kancelaria Prezydenta/Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik