W Ministerstwie Energii odbyło się spotkanie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego z Wiceprzewodniczącym Chińskiego Urzędu ds. Energetyki Liu Baohua. Głównym tematem spotkania, które odbyło się 7 listopada 2017 r., były możliwości polsko-chińskiej współpracy w sektorze energetycznym.
W trakcie spotkania poruszono m.in. kwestie związane z realizowanym w obu krajach procesem modernizacji elektrowni węglowych, rozbudową sieci energetycznych, elektromobilnością oraz energetyką jądrową.
Minister Tchórzewski podkreślił, że uzupełnieniem dotychczasowej kooperacji w obszarze energetyki konwencjonalnej czy górnictwa mogłaby być współpraca przy wdrożeniu nowych technologii w sektorze. Jednak w Unii Europejskiej nie ugruntował się jednolity pogląd na energetykę jądrową. Nasi najbliżsi sąsiedzi, Niemcy, deklarują zamiar całkowitego odejścia od energetyki jądrowej. Chiny, deklarując nacisk na źródła OZE, jednocześnie uruchomiły już 38 energetycznych bloków jądrowych, a kolejnych 19 mają w budowie.
Chiny i USA razem?
Wiceprzewodniczący Liu Baohua podkreślił, że Chiny będą opierać swój rozwój gospodarczy o energetykę jądrową. Zwrócił uwagę, że państwa, które odchodzą od energetyki nuklearnej nie kierują się względami praktycznymi czy technicznymi, lecz politycznymi i ideologicznymi. Podczas spotkania jako przykład przedstawiono chińsko-amerykańską współpracę jądrową, zarówno przy budowanych wspólnie z Westinghouse reaktorach AP1000, jak i pracach nad reaktorami IV generacji opartymi na technologii postępującej fali (TWR). Minister energii przyjął tę informację z satysfakcją, podkreślając, że Stany Zjednoczone są strategicznym partnerem Polski.
W trakcie rozmów wymieniono także doświadczenia w zakresie rozwoju reaktorów wysokotemperaturowych (HTR) chłodzonych gazem. Ta technologia rozwijana jest w Chinach na Uniwersytecie Tsinghua, a pierwsza elektrownia oparta o ten typ reaktorów ruszy w przyszłym roku. W planach Ministerstwa Energii jest także rozwój tej technologii i budowa reaktora testowego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.
Ministerstwo Energii