EurActiv.com: Konflikt w rządzie przed COP24

25 października 2018, 11:45 Alert
kurtyka
Michał Kurtyka / fot. Ministerstwo Energii

Prowęglowe stanowisko polskiego ministra energii rzuciło cień na dyplomację klimatyczną Warszawy podczas gdy przewodniczący szczytu klimatycznego w Katowicach zaplanowanego na grudzień, wiceminister środowiska Michał Kurtyka, intensyfikuje przygotowania – donosi Euractiv.com.

PreCOP24 odbywający się na początku tego tygodnia w Krakowie pokazał nierównomierny postęp negocjacji na temat implementacji porozumienia klimatycznego z Paryża. – Jeżeli negocjatorom nie uda się przyjąć wytycznych, które pozwoliłyby na implementację porozumienia paryskiego, byłoby to postrzegano jako międzynarodowa porażki Polski – powiedziało źródło zbliżone do polskiego rządu w rozmowie z portalem Euractiv.com.

Jego zdaniem rząd spróbuje wszystkiego, aby upewnić się, że wytyczne zostaną przyjęte mimo oporu. Grudniowy szczyt klimatyczny w Polsce jest postrzegany jako najważniejszy moment w rozmowach dotyczących zmian klimatu od czasu porozumienia paryskiego. Wiceminister środowiska Michał Kurtyka, który będzie przewodniczył obradom szczytu, ma mieć decydujący wpływ na powodzenie bądź porażkę konferencji klimatycznej, zwłaszcza w dążeniu do kompromisu.

Anonimowy rozmówca Euractiv.com podaje, że działania wiceministra Kurtyki są podkopywane przez szefa resortu energii Krzysztofa Tchórzewskiego. – Z jednej strony mamy ministra, który walczy z węglem i wyraźnie koncentruje się na COP24 a z drugiej jest minister energii, który promuje paliwa kopalne – stwierdził.

– Stwarza to sprzeczny obraz zarówno na arenie europejskiej jak i międzynarodowej, a także utrudnia dyplomatyczne starania Polski w ramach prezydencji COP24 – dodał.

Euractiv.com/Piotr Stępiński