AlertEnergetykaOZE

Polska porozmawia z Duńczykami o farmach wiatrowych na Bałtyku

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

W dniach 12 i 13 września minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau weźmie udział w konsultacjach dwustronnych ze swoim duńskim odpowiednikiem. Rozmowy będą dotyczyły m.in. dalszej współpracy przy rozwoju odnawialnych źródeł energii i budowie farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

W dniach 12 i 13 września szef polskiej dyplomacji weźmie udział w konsultacjach dwustronnych z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Danii. Ministrowie będą omawiali kwestie z obszaru współpracy w zakresie obrony i bezpieczeństwa, sytuację na Ukrainie, a także stosunki dwustronne, w tym współpracę energetyczną i problematykę zielonej transformacji – podaje ministerstwo spraw zagranicznych.

Oba kraje współpracują w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie oraz uczestniczą we wzmocnionej wysuniętej obecności na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Resort zaznacza, że istotnym tematem rozmów będzie kwestia wojny na Ukrainie oraz jej konsekwencje dla europejskiej architektury bezpieczeństwa, w tym w regionie Morza Bałtyckiego.

Ministrowie będą rozmawiali o możliwościach dalszego rozwoju współpracy w zakresie odnawialnych źródeł energii, w kontekście trwającej współpracy polskich i duńskich firm w rozwoju farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Spotkanie poprzedza uroczystą inaugurację polsko-duńsko-norweskiego projektu gazociągu Baltic Pipe, która została zaplanowana na 27 września 2022 roku.

Ministerstwo spraw zagranicznych/Jędrzej Stachura

Baltic Power podpisała umowy na wykonanie prac przy offshore


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X