PGNiG: Zakończenie sporu Polska-Dania może utrudnić budowę Nord Stream 2

19 marca 2019, 08:45 Alert

Na antenie Radio Wnet wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak ocenił, że rozstrzygnięcie sporu terytorialnego Polski i Danii może utrudnić budowę Nord Stream 2.

fot. Gazprom

– Dowodem na to, że Baltic Pipe jest rentowny, jest fakt, że po ocenie rynkowej obaj operatorzy podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną. Inwestycja ruszyła. Operatorzy nie mogliby podjąć tej decyzji, gdyby nie uznali, że inwestycja jest rentowna, co zrobili prawdopodobnie dzięki naszemu zamówieniu na to, ile chcemy tego gazu tłoczyć – powiedział Maciej Woźniak w Radio Wnet.

Mówił także o sporze terytorialnym Polska-Dania, który zakończył się zeszłorocznym porozumieniem o rozgraniczeniu szarej strefy w pobliżu wyspy Bornholm.

Politiken: Porozumienie Polski i Danii może dodatkowo opóźnić Nord Stream 2

– Zostało to dokonane zgodnie z wszelkimi prawidłami sztuki – ocenił wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak. – Od tego momentu mamy klarowny podział stref. To poważna zagwozdka dla Nord Stream 2, bo będzie musiał zdecydować którędy poprowadzi gazociąg w pobliżu Danii. Tak jak w 2006 roku mógł wykorzystywać sporną strefę, tak teraz ma dużo trudniejszą sytuację – ocenił Maciej Woźniak.

Jakóbik: Strajk włoski przeciwko Nord Stream 2? Polski ślad i groźby Rosji (FELIETON)

– Póki co Dania nie wydała zgody na ten gazociąg – przypomniał. – Dania ma bardzo dobrą ustawę o kwestiach środowiskowych i bezpieczeństwa. Daje jej ona możliwość zablokowania projektu z powodów bezpieczeństwa. Pomimo buńczucznych zapowiedzi o budowie kolejnych elementów Nord Stream 2 faktem jest to, że gazociąg nie ma pozwolenia na budowę na całej długości.

Radio Wnet/Wojciech Jakóbik

Kubiak: Nord Stream 2 w 2022? To nie science-fiction