– Obecnie oczekujemy informacji na temat kroków i harmonogramu dalszych działań strony niemieckiej odnoszących się do przejęcia udziałów własnościowych w rafinerii PCK, należących obecnie do spółki Rosnieft. Zgodnie z przekazanym przez panią minister Annę Moskwę stanowiskiem jest to warunek konieczny dla uruchomienia wsparcia dla Rafinerii Schwedt – informuje ministerstwo klimatu i środowiska.
Rafineria Schwedt we wschodnich Niemczech zaopatrywała się w przeszłości w stu procentach ropą z Rosji. Atak Rosjan na Ukrainie spowodował deklarację Polski oraz Niemiec o woli porzucenia ropy rosyjskiej do końca 2022 roku. Jednakże władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego na czele z obrończynią spornego gazociągu Nord Stream 2, premier Manuelą Schwesig, deklarują gotowość do porzucenia ropy rosyjskiej bez pomocy naftoportu w Gdańsku, za to z użyciem nowego ropociągu z Rostocku. Ten będzie gotowy dopiero za jakiś czas. Naftoport mógłby być dostępny od ręki, ale Polacy stawiają warunek, którego Niemcy póki co nie spełnili, to znaczy derusyfikację Rafinerii Schwedt (PCK). W tle są spekulacje na temat wejścia PKN Orlen do akcjonariatu PCK, gdzie ponad 60 procent akcji ma póki co Rosnieft Deutschland objęty tymczasowym zarządem komisarycznym.
– Rafineria PCK nie zabezpieczyła kontraktowo dostaw ropy naftowej drogą alternatywną w stosunku do realizowanych w ubiegłych latach dostaw rurociągiem Przyjaźń. Takie zabezpieczenie poczyniła druga niemiecka rafineria połączona z polskim system przesyłowym – Rafineria Leuna, należąca do francuskiej spółki Total. W związku z powyższym podejmowane przez polskie spółki w ubiegłych latach decyzje dotyczące zdolności alternatywnej drogi dostaw, tj. dostaw przez Naftoport, nie uwzględniały potrzeb rafinerii PCK – tłumaczy polski resort klimatu w komentarzu dla BiznesAlert.pl.
– Obecnie zdolności Naftoportu są wystarczające dla pokrycia zapotrzebowania dwóch polskich rafinerii i rafinerii Leuna. Jak wcześniej wskazywano dodatkowe dostawy dla rafinerii PCK są uzależnione od koordynacji dostaw ropy naftowej – w zakresie grafików i gatunków oraz szeregu innych czynników, jak warunki kontraktowe dostaw dla wyżej wymienionych trzech rafinerii, warunki pogodowe wpływające na terminowość odbiorów czy też sprawność funkcjonowania infrastruktury portowej, a w dłuższej perspektywie – od gotowości zaangażowania spółek niemieckich w proces podejmowania decyzji inwestycyjnych dotyczących rozbudowy infrastruktury przyjmowania ropy z morza (Naftoport) i dalej transferu po lądzie (rurociągi, zbiorniki), tj. gotowości zawarcia umów długoterminowych na odbiór ropy naftowej tą drogą – co pozwoli na uniknięcie ponoszenia przez polskie spółki nieuzasadnionych kosztów osieroconych – tłumaczy resort klimatu.
– Biorąc powyższe pod uwagę, dokładne wolumeny dostępne dla PCK nie są możliwe do określenia na obecnym etapie. PERN podejmuje jednak wszelkie możliwe działania, aby zoptymalizować funkcjonowanie Naftoportu oraz Ropociągu Pomorskiego, w celu udzielenia przez Polskę wsparcia stronie niemieckiej. W dialog w tym zakresie zaangażowane są wszystkie zainteresowane spółki reprezentujące obie strony – podkreśla ministerstwo w komentarzu dla BiznesAlert.pl. – Jednocześnie MKiŚ wielokrotnie sygnalizowało stronie niemieckiej stanowisko dotyczące braku zgody na wsparcie spółki rosyjskiej, głównego udziałowca PCK, a w obecnych uwarunkowaniach, w sposób pośredni – działań wojennych Rosji na Ukrainie. Strona polska pozytywnie odebrała przyjęcie przez stronę niemiecka zarządu komisarycznego nad rafinerią PCK. Obecnie oczekujemy informacji na temat kroków i harmonogramu dalszych działań strony niemieckiej odnoszących się do przejęcia udziałów własnościowych w rafinerii PCK, należących obecnie do spółki Rosnieft. Zgodnie z przekazanym przez panią minister Annę Moskwę stanowiskiem jest to warunek konieczny dla uruchomienia wsparcia dla PCK – czytamy.
Handelsblatt donosił, że Berlin nie wyklucza derusyfikacji Schwedt. Wyzwanie to siły prorosyjskie Meklemburgii-Pomorza Przedniego z partii socjalistycznej SPD premier Schwesig. W okolicach Schwedt odbywały się liczne protesty na rzecz utrzymania współpracy naftowej z Rosją z przyczyn ekonomicznych pomimo wydarzeń na Ukrainie.
Wojciech Jakóbik
Fedorska: Wszystkie bajki wokół niemieckiej Rafinerii Schwedt (REPORTAŻ)