W Polsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej

8 stycznia 2021, 15:15 Alert

W Polsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Dostarczy zieloną energię kilkuset tysiącom ludzi – informuje Newseria.

Panele fotowoltaiczne. Fot. Pixabay
Panele fotowoltaiczne. Fot. Pixabay

Budowa i niższe emisje

Newseria podaje, że na Pomorzu powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna Europy Środkowo-Wschodniej. – W całym cyklu życia elektrowni wyprodukujemy około 6 TWh energii. Dla porównania Polska w tej chwili charakteryzuje się popytem na poziomie około 150 TWh, więc jest to znacząca inwestycja – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy. Spółka odpowiada za inwestycję wraz z niemieckim koncernem Goldbeck Solar.

W ciągu roku farma wytworzy 230 GWh zielonej energii. Tym samym w ciągu najbliższych 30 lat jest w stanie zredukować emisję CO2 o pięć milionów ton. – Budowana przez nas farma fotowoltaiczna w Zwartowie jest zlokalizowana na działce o powierzchni 300 ha, czyli gdyby to był jeden równy kawałek, to miałby kilometr szerokości i trzy kilometry długości. Będzie to największa elektrownia w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreśla Biznes Sebastian Jabłoński w rozmowie z Newseria.

Budowa ruszy w pierwszym kwartale 2021 roku, a pierwsza energia popłynie z niej w 2022 roku.

Opracował Jędrzej Stachura

Polska ma prawie 3,5 GW fotowoltaiki