AlertAtomEnergetykaOnetWykop

Atom z USA bliżej decyzji zasadniczej. Rząd ma kwartał, a negocjacje trwają

Polska elektrownia jądrowa na Pomorzu w wizualizacji Westinghouse. Fot. Westinghouse.

Polska elektrownia jądrowa na Pomorzu w wizualizacji Westinghouse. Fot. Westinghouse.

Decyzja zasadnicza będąca zielonym światłem do budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu ma zapaść najpóźniej za trzy miesiące, ale trwają już równoległe przygotowania, w tym negocjacje konsorcjum z Amerykanami oraz modelu finansowego.

Polskie Elektrownie Jądrowe podkreślają w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl, że jako spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, realizują tę inwestycję w kilku wymiarach równolegle. Działania są prowadzone zarówno na poziomie administracyjnym, biznesowym jak i komunikacyjnym, o czym szczegółowo opowiada biuro prasowe PEJ.

Decyzja zasadnicza najpóźniej za trzy miesiące

Wniosek w sprawie decyzji zasadniczej został złożony przez Polskie Elektrownie Jądrowe do Ministerstwa Klimatu i Środowiska 13 kwietnia 2023 roku, czyli w najwcześniejszym możliwym terminie po wejściu w życie tzw. specustawy jądrowej. Organ prowadzący postępowanie, czyli Minister Klimatu i Środowiska, ustawowo ma 90 dni na jej wydanie – tłumaczy biuro prasowe Polskich Elektrowni Jądrowych, spółki Skarbu Państwa mającej zostać operatorem elektrowni. Decyzja zasadnicza to deklaracja rządu, że chce budować atom na Pomorzu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino z wykorzystaniem technologii AP1000 z USA.

Negocjacje z Amerykanami o konsorcjum trwają

– W wymiarze biznesowym, niezwłocznie po wskazaniu przez rząd RP technologii AP1000 Westinghouse, w której realizowana będzie inwestycja, Polskie Elektrownie Jądrowe prowadzą intensywne negocjacje ze stroną amerykańską – przyznają PEJ. – Ich efektem są  – podpisana w grudniu 2022 roku umowa o współpracy oraz w lutym 2023 roku umowa pomostowa z firmą Westinghouse Electric Company. Kolejnym krokiem będzie porozumienie między PEJ a Westinghouse i Bechtel, a w efekcie podpisanie Memorandum of Understanding i sformalizowanie współpracy w formie konsorcjum.

– Przed spółką wynegocjowanie, a następnie podpisanie umowy na prace inżynierskie (Engineering Services Contract – ESC), która pozwoli na zaprojektowanie elektrowni. Jako inwestor już teraz bierzemy też czynny udział w pracach przedprojektowych, przedstawiając m.in. informacje i dane niezbędne do uwzględnienia w poszczególnych projektach, weryfikując analizy i odbierając prace zlecone na danych etapach. Spółka buduje też równolegle swój wewnętrzny potencjał organizacyjno-kadrowy, aby móc efektywnie obsłużyć tak duży i skomplikowany proces inwestycyjny – informuje przyszły operator atomu.

– Współpraca układa się dobrze, jesteśmy w stałym procesie negocjacyjnym. Pod koniec marca tego roku przedstawiciele Polskich Elektrowni Jądrowych spotkali się w Waszyngtonie z kadrą zarządzającą firmy Westinghouse oraz Bechtel. W trakcie rozmów omówiono długoterminową wizję współpracy, wzajemne oczekiwania i podział odpowiedzialności w projekcie oraz model jego realizacji, który zapewni jego najbardziej efektywne wykonanie – odpowiadają PEJ na pytania BiznesAlert.pl. – W najbliższym okresie czasu planowane jest podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy spółkami PEJ, Westinghouse i Bechtel, które pozwoli na sformalizowanie modelu współpracy trzech firm w formie konsorcjum.

Model finansowy czeka na mechanizm wsparcia

– Jeśli chodzi o model finansowy Spółka prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy i ustalenia z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz z Biurem Pełnomocnika ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej dotyczące kwestii finansowania inwestycji. Wpływ na ostateczną strukturę finansowania będzie mieć m.in. dostępność finansowania własnego i dłużnego w czasie, warunki ich posiadania, a także ewentualne zastosowanie mechanizmów wsparcia. Jednym z najważniejszych celów opracowywanego modelu finansowania jest zapewnienie jak najniższej ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych – tłumaczą PEJ.

Decyzja środowiskowa i lokalizacyjna w drodze, a konsultacje transgraniczne – w toku

Przed PEJ jeszcze szereg decyzji administracyjnych, do których się przygotowuje. – Po złożeniu Raportu o oddziaływaniu na środowisko i wniosku o decyzję zasadniczą, spółka będzie kontynuowała proces uzyskiwania zgód administracyjnych. Prowadzone przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej ma wymiar krajowy i międzynarodowy. Oznacza to, że Spółka przygotowuje się do organizowanych przez GDOŚ krajowych konsultacji społecznych. Eksperci PEJ na bieżąco odpowiadają na wszystkie uwagi i pytania, które spływają od GDOŚ odnośnie raportu środowiskowego i przedstawionych tam wyników – podaje spółka.

– Natomiast w ramach procedury transgranicznej odbywają się spotkania z państwami, które zgłosiły swój udział w tych międzynarodowych konsultacjach. Przedstawiciele Polskich Elektrowni Jądrowych spotykają się z reprezentacją krajów, które wyraziły chęć udziału w tej międzynarodowej procedurze. Sześć z nich – Czechy, Finlandia, Estonia, Holandia, Łotwa i Węgry – już wskazało, że informacje przekazane przez Polskę są wystarczające. Przed spółką najbliższe spotkania m. in. z Niemcami i Austrią – czytamy dalej. – Proces ten zakończy się wydaniem przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska decyzji środowiskowej. Następnie spółka będzie zobowiązana do uzyskania decyzji lokalizacyjnej, zezwolenia na budowę, które wydaje Państwowa Agencja Atomistyki i pozwolenia na budowę, które leży w kompetencji wojewody, w przypadku pierwszej elektrowni – wojewody pomorskiego. Zgodnie z harmonogramem w 2026 roku rozpoczną się prace przygotowawcze, wcześniej spółka będzie musiała zrealizować szereg dodatkowych analiz, m. in. badań geologicznych.

– Jednocześnie PEJ prowadzi regularne ustalenia ze stroną rządową i na bieżąco współpracuje z inwestorami budującymi infrastrukturę towarzyszącą elektrowni jądrowej (linia kolejowa, droga dojazdowa, sieć przesyłowa) oraz pozostaje w stałym kontakcie z lokalną społecznością i władzami samorządowymi w miejscu realizacji inwestycji. Funkcjonują i spotykają się dwie grupy robocze, w których zasiadają m.in. wójtowie oraz starostowie z regionu inwestycji, organizowane są kolejne spotkania informacyjne, a przedstawiciele spółki regularnie biorą udział w wydarzeniach istotnych dla mieszkańców. Te działania będą kontynuowane – deklarują PEJ.

Wojciech Jakóbik

Jest wniosek o decyzję zasadniczą w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce


Powiązane artykuły

Orlen zwiększa moce importu i magazynowania LPG w Szczecinie

Orle Paliwa zakończył rozbudowę Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie, znacząco zwiększając swoje możliwości w zakresie importu i magazynowania LPG. W...

Iran w odpowiedzi na zarzuty MAEA zintensyfikuje wzbogacanie uranu

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) formalnie uznała w czwartek, że po raz pierwszy od 20 lat Iran nie...
Wojciech Rosiński, dyrektor finansowy Polskich Elektrowni Jądrowych. Fot. PEJ

Atom na Pomorzu ma kolejne fundusze. Wejdzie na rynek

Polskie Elektrownie Jądrowe pozyskały listy wsparcia na ponad 70 procent zakładanej kwoty finansowania projektu jądrowego na Pomorzu. Pozostałe 30 procent...

Udostępnij:

Facebook X X X