AlertAtomEnergetyka

Inwentaryzacja projektów jądrowych w Polsce potrwa do końca roku

Atom. Źródło: Freepik

Atom. Źródło: Freepik

Polska chce budować pierwszą elektrownię jądrową na Pomorzu, a los kolejnych projektów zostanie rozstrzygnięty do końca roku wraz ze zmianami dokumentów strategicznych.

– Myślę, że potrzebujemy jeszcze kilku tygodni na audyt tego projektu, gdyż jest on bardzo skomplikowany – mówi pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando w rozmowie z BiznesAlert.pl w odniesieniu do elektrowni jądrowej na Pomorzu. – Wydaje się, że na dzisiaj wybrany partner i jego technologia to najbardziej optymalna opcja. Inne kraje, takie jak Korea Południowa, mają nie do końca wyjaśniony status prawny możliwości sprzedaży, a z kolei Francja jest na etapie modernizacji swoich reaktorów tak, aby umożliwić prostszą i tańszą konstrukcję. Uważnie obserwujemy więc to, co dzieje się w naszym otoczeniu, ale wniosek jest taki, że pierwsza elektrownia jądrowa będzie budowana wspólnie z Amerykanami w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo na Pomorzu. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie przebiegać zgodnie z planem.

– Na dziś wybrany partner i lokalizacja są wskazane, trwają prace przygotowawcze i realizujemy projekt na Pomorzu. O szczegółach kolejnych projektów będziemy mogli mówić pod koniec tego roku, gdy opracujemy wszystkie analizy – ocenił pełnomocnik.

– Druga lokalizacja to trochę szerszy temat. Wraz z przygotowaniem aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu, ruszyły prace nad nową Polityką Energetyczną Polski – powiedział Maciej Bando – Do tego trzeba dołączyć trzecią politykę, czyli Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ – przyp. red.). Dopiero przeprowadzenie wszystkich analiz na potrzeby tych dokumentów pozwoli nam na określenie, gdzie, kiedy i ile jeszcze atomu potrzebujemy.

– Generalnie źródła jądrowe powinny być w jednym dokumencie. My tworząc polityki dotyczące atomu jeszcze nie bardzo wiedzieliśmy, jak będą się rozwijały małe reaktory jądrowe (SMR – przyp. red.) – powiedział nasz rozmówca. – Prawdą jest jednak to, że jeszcze ich nie ma, więc cały czas mówimy o sprzedaży idei, bo jako działania marketingowe i próby podwyższenia wartości różnych firm traktuję dzisiaj wyścig o to, kto zadeklaruje więcej małych reaktorów i szybciej.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać na Pomorzu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino dzięki współpracy Polskich Elektrowni Jądrowych, Bechtela oraz Westinghouse oraz technologii AP1000. Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK analizują projekt budowy elektrowni w Pątnowie z koreańskim KHNP oraz technologią APR1400. Nieoficjalnie można usłyszeć o zainteresowaniu francuskiego EDF drugą lokalizacją atomu rządowego gdzieś w Polsce środkowej i technologii EPR. Ponadto, liczne spółki państwowe i prywatne deklarowały zainteresowanie rozmaitymi technologiami SMR, w tym Orlen Synthos Green Energy technologią GE Hitachi – BWRX-300.

Cytaty pochodzą z wywiadu z ministrem pełnomocnikiem, który ukaże się w całości szóstego marca 2024 roku.

Wojciech Jakóbik

Jest pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X