Inwentaryzacja projektów jądrowych w Polsce potrwa do końca roku

5 marca 2024, 13:30 Alert

Polska chce budować pierwszą elektrownię jądrową na Pomorzu, a los kolejnych projektów zostanie rozstrzygnięty do końca roku wraz ze zmianami dokumentów strategicznych.

Atom. Źródło: Freepik
Atom. Źródło: Freepik

– Myślę, że potrzebujemy jeszcze kilku tygodni na audyt tego projektu, gdyż jest on bardzo skomplikowany – mówi pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando w rozmowie z BiznesAlert.pl w odniesieniu do elektrowni jądrowej na Pomorzu. – Wydaje się, że na dzisiaj wybrany partner i jego technologia to najbardziej optymalna opcja. Inne kraje, takie jak Korea Południowa, mają nie do końca wyjaśniony status prawny możliwości sprzedaży, a z kolei Francja jest na etapie modernizacji swoich reaktorów tak, aby umożliwić prostszą i tańszą konstrukcję. Uważnie obserwujemy więc to, co dzieje się w naszym otoczeniu, ale wniosek jest taki, że pierwsza elektrownia jądrowa będzie budowana wspólnie z Amerykanami w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo na Pomorzu. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie przebiegać zgodnie z planem.

– Na dziś wybrany partner i lokalizacja są wskazane, trwają prace przygotowawcze i realizujemy projekt na Pomorzu. O szczegółach kolejnych projektów będziemy mogli mówić pod koniec tego roku, gdy opracujemy wszystkie analizy – ocenił pełnomocnik.

– Druga lokalizacja to trochę szerszy temat. Wraz z przygotowaniem aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu, ruszyły prace nad nową Polityką Energetyczną Polski – powiedział Maciej Bando – Do tego trzeba dołączyć trzecią politykę, czyli Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ – przyp. red.). Dopiero przeprowadzenie wszystkich analiz na potrzeby tych dokumentów pozwoli nam na określenie, gdzie, kiedy i ile jeszcze atomu potrzebujemy.

– Generalnie źródła jądrowe powinny być w jednym dokumencie. My tworząc polityki dotyczące atomu jeszcze nie bardzo wiedzieliśmy, jak będą się rozwijały małe reaktory jądrowe (SMR – przyp. red.) – powiedział nasz rozmówca. – Prawdą jest jednak to, że jeszcze ich nie ma, więc cały czas mówimy o sprzedaży idei, bo jako działania marketingowe i próby podwyższenia wartości różnych firm traktuję dzisiaj wyścig o to, kto zadeklaruje więcej małych reaktorów i szybciej.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać na Pomorzu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino dzięki współpracy Polskich Elektrowni Jądrowych, Bechtela oraz Westinghouse oraz technologii AP1000. Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK analizują projekt budowy elektrowni w Pątnowie z koreańskim KHNP oraz technologią APR1400. Nieoficjalnie można usłyszeć o zainteresowaniu francuskiego EDF drugą lokalizacją atomu rządowego gdzieś w Polsce środkowej i technologii EPR. Ponadto, liczne spółki państwowe i prywatne deklarowały zainteresowanie rozmaitymi technologiami SMR, w tym Orlen Synthos Green Energy technologią GE Hitachi – BWRX-300.

Cytaty pochodzą z wywiadu z ministrem pełnomocnikiem, który ukaże się w całości szóstego marca 2024 roku.

Wojciech Jakóbik

Jest pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej