Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odbył dziś rozmowy z szefami dyplomacji Finlandii – Eliną Valtonen, Danii – Larsem Løkke Rasmussenem oraz Turcji – Hakanen Fidanem nt. ochrony granic Unii Europejskiej i kwestii bezpieczeństwa NATO – podał polski MSZ.
Należy wspomnieć, że granice Unii Europejskiej nadal są niespokojne, a nowym punktem zapalnym jest granica rosyjsko-fińska, która jest szturmowana przez imigrantów sprowadzonych przez rosyjskie służby w celu destabilizacji sytuacji wewnętrznej w Finlandii. W tym aspekcie Polska również doświadczyła takiej sytuacji, kiedy to granica z Białorusią w 2021 roku była szturmowana przez imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Jak podało polski MSZ, w rozmowie telefonicznej z fińską minister Eliną Valtonen szczególnie mocno wybrzmiała potrzeba rozwoju zdolności NATO i odporności Unii Europejskiej na współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa. Innym istotnym wątkiem była również kwestia ochrony granic, która od wielu miesięcy stanowi wyzwanie dla Polski, a w ostatnich tygodniach jest także istotnym problemem na fińskiej wschodniej granicy. Resort dyplomacji podkreśla, że Polska i Finlandia dostrzegają potencjał współpracy, by kontynuować wsparcie dla walczącej Ukrainy. W związku z przystąpieniem Finlandii do NATO w kwietniu 2023 roku rozmówcy wyrazili zadowolenie z perspektywy pogłębionych relacji w kontekście Sojuszu, zarówno bilateralnych, jak i w wymiarze regionalnym.
Podczas rozmowy ministra Sikorskiego z tureckim szefem MSZ z zadowoleniem odnotowano bardzo dobry stan relacji polsko-tureckich oraz zaangażowanie w budowę partnerskiego dialogu. Radosław Sikorski i Hakan Fidan zgodnie zwrócili uwagę na znaczenie współpracy Polski i Turcji w obszarze bezpieczeństwa, współpracy gospodarczej oraz wobec globalnych wyzwań. Wyrazili również przekonanie, że Warszawę i Ankarę łączy wspólna troska o przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polski MSZ podkreślił, że rozmowa była także okazją do omówienia stanu stosunków Unia Europejska-Turcja, a minister Sikorski podkreślił niezmienne poparcie Polski dla europejskiej perspektywy Turcji.
Z kolei rozmowy z duńskim szefem dyplomacji Larsem Løkke Rasmussenem potwierdziły wzajemną otwartość na bliską współpracę, zarówno w formacie dwustronnym, jak i na forach organizacji regionalnych i międzynarodowych. Polski MSZ zwraca uwagę, że oba kraje przywiązują szczególną wagę przywiązują do współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, która w kontekście skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę zyskała charakter strategiczny. Jednym z najbardziej palących wyzwań w najbliższym czasie pozostaje wielowymiarowe wsparcie dla Ukrainy, w tym w zakresie sprzętu wojskowego i jej odbudowy po zakończeniu wojny.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Jacek Perzyński
Polska dołączyła do sojuszu, który będzie wspierał cyberbezpieczeństwo Ukrainy