Polska i Francja mają zacieśniać więzi. Gra o atom w drugiej lokalizacji trwa

12 lutego 2024, 15:15 Alert

Podczas wizyty premiera Tuska francuski prezydent podkreślił współpracę obu krajów w dziedzinie energetyki. Określił, że oba kraje odpowiadają w największym stopniu za rozwój europejskiej energetyki jądrowej. Francuzi chcieliby budować elektrownię jądrową w drugiej lokalizacji w Polsce.

Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik
Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Premier Polski, Donald Tusk udał się z wizytą do Francji. Podczas wspólnego wystąpienia z prezydentem Francji Emanuelem Macronem odniósł się do współpracy obu państw, również w zakresie energetyki. Onet zrelacjonował wystąpienie obu polityków. BiznesAlert.pl ustalił, że w grze jest udział Francuzów w budowie elektrowni jądrowej w drugiej lokalizacji, która miała zostać wyłoniona w zeszłym roku, gdzieś w Polsce środkowej.

— Nasze dwa kraje są krajami, które w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie. Powinniśmy działać na rzecz wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego i w celu osiągnięcia zerowego śladu węglowego w 2050 roku — powiedział prezydent Macron cytowany przez Onet.

Polski premier podkreślił przyjaźń jaką darzą się oba kraje. Podkreślił również, że ich stanowisko jest bardzo podobne, zwłaszcza w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę.

Tusk odniósł się również do bezpieczeństwa krajów mówiąc, że nie ma alternatywy dla Unii Euorpejskiej, współpracy transatlantyckiej i NATO. Podkreślił, że aby Europa była bezpieczna kraje członkowskie UE muszą stać się państwami silnymi, zdolnymi do obrony swoich, oraz sojuszniczych, granic.

— Dziś mogę podkreślić, że chciałbym, aby Polska i Francja współpracowały ze sobą w sposób intensywny nad trzema filarami bezpieczeństwa: energetyka, żywność i obronność — powiedział premier.

Przypomniał również, że 10 lat wcześniej zaproponował stworzenie unii energetycznej.

Jeszcze tego samego dnia premier Tusk uda się do Berlina.

Polska i Francja w 2023 roku wynegocjowały możliwość stosowania kontraktów różnicowych. Francuska firma EDF była brana pod uwagę jako partner przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, ostatecznie został wybrany amerykański Westinghouse. Jednocześnie francuski koncern ciągle jest zainteresowany inwestycjami w Polsce i drugą lokalizacją atomu o czym informował BiznesAlert.pl. Tusk i Macron zapowiedzieli przyjęcie nowego traktatu polsko-francuskiego z istotnym elementem współpracy jądrowej.

Onet / Marcin Karwowski

Atomowy kontrakt różnicowy. Spięcie