EnergetykaPAP

Hamryszczak: Polska zabiega o środki funduszu spójności na energetykę Trójmorza

trójmorze logo
Trójmorze ściśle współpracuje w obszarze infrastruktury i energetyki – mówił w czwartek wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak podczas konferencji polsko – rumuńskiej w Bukareszcie.

Podczas debaty pt.” “Inicjatywa Trójmorza jako motor zacieśniania współpracy gospodarczej w regionie”, wiceminister podkreślał, że Polska konsekwentnie angażuje się w poprawę dostępności transportowej i spójności komunikacyjnej regionu Trójmorza. Mówił że, takim kluczowym projektem transportowym jest Via Carpatia, której część odcinków w Polsce – drogi ekspresowe S61 oraz S19 – jest już w realizacji.

“Via Carpatia łącząc północ z południem Europy stworzy możliwość otwarcia się na inne kraje i wesprze rozwój gospodarczy” – mówił. Wiceszef resortu przypomniał o staraniach Polski, aby korytarz Via Carpatia na całym przebiegu trasy został włączony do Transeuropejskiej Sieci Transportowej.

Adam Hamryszczak odnosząc się do aspektów Inicjatywy Trójmorza, mówił także o współpracy regionu w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, a w szczególności w dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego.

“Polska realizuje projekty, stanowiące element korytarza gazowego Północ – Południe, który łączy terminal LNG w Świnoujściu z terminalem Adria LNG w Chorwacji. W przyszłym roku planujemy zakończenie budowy transgranicznego interkonektora gazowego Polska-Słowacja. Na realizację tej inwestycji pozyskaliśmy dofinansowanie w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility) w wysokości 107 mln euro” – mówił wiceminister.

Powiedział, że Polska prowadzi działania zmierzające do wynegocjowania zapisów umożliwiających wspieranie inwestycji gazowych i energii elektrycznej pieniędzmi z przyszłej Polityki Spójności. Wiceminister podkreślił także rolę Strategii Karpackiej, idei promowanej przez Polskę. Hamryszczak wyraził przekonanie, że dzięki strategii, makroregion karpacki miałby szansę stać się ważnym obszarem z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza została powołana w 2015 r. jako platforma współpracy państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Członkami inicjatywy są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Jej strategicznym celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy gospodarczej w obszarze infrastruktury, energetyki i cyfryzacji państw Europy Środkowej.

Czwartkowa konferencja jest piątą debatą polsko-rumuńską organizowaną przez Instytut Studiów Wschodnich i rumuński think-tank New Strategy Center. Wydarzenia odbywają się cyklicznie od 3 lat naprzemiennie w Bukareszcie i Warszawie. Oprócz Inicjatywy Trójmorza i spraw związanych z zacieśnianiem współpracy gospodarczej tematami dyskusji były również kwestie związane z bezpieczeństwem w regionie, zagrożeniami i możliwościami współpracy w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

Polska Agencja Prasowa

Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X