Polska jest gotowa wspierać spółki energetyczne w Iranie

16 marca 2016, 12:45 Alert
ważne gaz

– Na początku maja br., w Iranie rozpoczną się ważne targi energetyczne Oil&Gas. Przemysł petrochemiczny w Iranie ma bardzo duży potencjał wzrostu i inwestycji infrastrukturalnych. Są więc duże szanse dla naszych spółek Skarbu Państwa, w tym dla PKN Orlen czy Lotosu. Myślę, że przedstawiciele firm będą obecni na tych targach – powiedział wiceminister rozwoju, Radosław Domagalski, podsumowujący na spotkaniu prasowym, zakończoną niedawno polską misje gospodarczą w Iranie.

Od 5 do 9 marca w Iranie przebywała misja ponad 70 polskich firm pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego. Podczas delegacji odbyły się spotkania z przedstawicielami irańskiej administracji rządowej i przedsiębiorcami.

– Jeżeli chodzi o rozmowy w ministerstwie ropy i gazu to rzeczywiście temat współpracy w sektorach ropy i gazu padł, jednak były to bardzo ogólne deklaracje. Na poziomie rządowym niezbędne było uzyskanie informacji o gotowości firm irańskich do eksportu ropy i gazu. Jeśli jednak chodzi o sektor gazu ziemnego to Iran nie jest jeszcze gotowy na eksport tego paliwa. Natomiast są bardzo zainteresowani inwestycjami w infrastrukturę gazową i w gazoport,który będą budować w Iranie. Jeśli chodzi o eksport ropy to rzeczywiście oni są gotowi już teraz. To jest temat priorytetowy dla nich – zaznaczył na spotkaniu prasowym Radosław Domagalski. Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że jeśli chodzi o inwestycje polskich firm, to są to przede wszystkim decyzję biznesowe polskich firm, które potencjalnie mogą importować irańską ropę. – Jestem jednak przekonany, że polskie spółki bardzo dokładnie analizują możliwości jakie przed nimi się otwierają – skwitował Domagalski.

W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, wiceminister Domagalski zaznaczył, że większą szansą dla polskich spółek energetycznych w Iranie jest tworzenie infrastruktury oraz jej odtworzenie niż bezpośredni import surowców.

Pytany o obecność polskich spółek energetycznych podczas marcowej misji w Iranie, wiceminister Domagalski poinformował, że podczas ostatniej misji obecny był przedstawiciel PGNiG, zaś przedstawicieli PKN Orlen i Lotosu zabrakło – Nic jednak straconego w maju odbędą się w Iranie branżowe targi Oil&Gas, to będzie świetna okazja do tego aby te firmy mogły się zaprezentować. Jako kierownictwo Ministerstwa Rozwoju rozmawialiśmy z prezesami wiodących spółek z udziałem Skarbu Państwa. Myślę, że będzie duże zainteresowanie ze strony naszych spółek aby brać udział w misjach gospodarczych – wyjaśniał Radosław Domagalski.

Wiceminister zaznaczył także, że takie spółki jak PKN Orlen, Lotos, czy KGHM są to spółki o zasięgu niemal globalnym, więc te spółki mają dużo większy potencjał do tego aby nawiązywały kontakty na najwyższym szczeblu samodzielnie.

Jak informował BiznesAlert.pl o efektach marcowego spotkania przekazały irańskie media jeden z wysokich oficjeli w irańskim ministerstwie przemysłu naftowego. – Polska jest zainteresowana uczestnictwem w projektach LNG w Iranie, a także zakupami ropy naftowej. Polskie firmy wyraziły również chęć i gotowość do zaangażowania w irańskich naftowych sektorach upstream i downstream – poinformował w ubiegłym tygodniu Hossein Esmaeili, Dyrektor Generalny na Europę, Amerykę i Morze Kaspijskie w Ministerstwie Przemysłu Naftowego. Esmaeili powiedział, że Polska zainteresowana jest dywersyfikacją źródeł energii.