Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła w Gdańsku i Gdyni zakończyły sezon zimowy i przystępują do letnich prac modernizacyjnych. Poza remontami, w Gdańsku rozpoczyna się zmiana technologiczna w ramach planów dekarbonizacji.
PGE rozpoczęło modernizacje i remonty w EC Gdańsk i Gdynia
Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła w Gdańsku i Gdyni, zakończyły sezon zimowy i przystępują do letnich prac remontowych oraz modernizacji obiektów. W gdyńskiej elektrociepłowni tegoroczny okres zimowy zakończył się 31 maja, natomiast w Gdańsku przypadło to na 6 czerwca. – Produkujemy ciepło i energię elektryczną całą dobę przez 7 dni w tygodniu, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne i komfort cieplny mieszkańcom Trójmiasta w każdych warunkach pogodowych – powiedziała dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże Elżbieta Kowalewska. – Wprawdzie latem wytwarzamy głównie energię na potrzeby ciepłej wody użytkowej, ale w razie ochłodzenia jesteśmy gotowi zwiększyć produkcję na cele ogrzewania i tym samym elastycznie zareagować na potrzeby cieplne mieszkańców – dodaje Kowalewska.
W Gdyni trwa kapitalny remont generatora w jednym z bloków wytwórczych. Wymagało to kompletnego demontażu i przewiezienia generatora do miejsca naprawy. Transport był wyzwaniem ze względu na duże gabaryty części, dlatego przewóz odbywały się nocami. Poza generatorem, czyszczone są również turbina i kocioł parowy. Podobne prace wykonywane są w EC Gdańsk. Trwa tam rozbiórka jednego z kotłów, który zbudowano 50 lat temu. Ma zostać wymieniony na nowoczesną kotłownie rezerwowo-szczytową nr 2, w której zamontowane zostaną trzy olejowo-gazowe kotły wodne. Te działania są realizacją planu dekarbonizacji przyjętego przez PGE Energia Ciepła. Prace dzieją się niezależnie od pory roku i jak zaznacza PGE, celem jest dostarczenie mieszkańcom trójmiasta czystego i dobrego dla środowiska ciepła. – Podczas prac inwestycyjnych i remontowych produkcja ciepła odbywa się zgodnie z zapotrzebowaniem klientów, bez przerwy, niezależnie od pory roku. Inwestycje w nowe technologie i infrastrukturę zapewnią bezpieczeństwo energetyczne kolejnym pokoleniom mieszkańców Trójmiasta – dodaje Elżbieta Kowalewska.
– Produkujemy ciepło i energię elektryczną całą dobę przez siedem dni w tygodniu, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne i komfort cieplny mieszkańcom Trójmiasta w każdych warunkach pogodowych. Wprawdzie latem wytwarzamy głównie energię na potrzeby ciepłej wody użytkowej, ale w razie ochłodzenia jesteśmy gotowi zwiększyć produkcję na cele ogrzewania i tym samym elastycznie zareagować na potrzeby cieplne mieszkańców – powiedziała Elżbieta Kowalewska. Poza remontami urządzeń elektrociepłowni, trwają prace przy renowacji oraz modernizacji infrastruktury obiektów. Między innymi ciągów do rozładunku i transportu i węgla do kotłów, przygotowania wody czy instalacji umożliwiających bezpieczne i ekologiczne odprowadzenie spalin i popiołu z kotłów.
Grupa PGE/Maria Andrzejewska
PGE EO kupiła trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 84,2 MW za 939 mln złotych