Polska i Chorwacja chcą napędzić rozwój Europy Środkowej

10 maja 2016, 07:30 Alert

(Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP/Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chorwacji/Bartłomiej Sawicki)

Fot.: M.Jasiulewicz/MSZ

Jesteśmy państwami, które współpracują ze sobą bilateralnie, regionalnie jak również w ramach instytucji międzynarodowych, do których należymy. W wielu przypadkach mamy bardzo podobne spojrzenie na nasz region, jak również na Europę, a relacje polsko- chorwackie są od wielu lat na doskonałym poziomie – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Chorwacji Miro Kovačem w Warszawie. Szef chorwackiego MSZ, spotkał się także z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim.

– Nasza dzisiejsza rozmowa jest elementem budowania regionu „ABC” – regionu, który okalają trzy morza: Bałtyckie, Czarne i Adriatyk. Chcielibyśmy, aby rozwijał się on w ramach Unii Europejskiej i NATO i aby państwa regionu stanowiły grupę lobbystyczną w tych instytucjach, na rzecz realizacji naszych interesów bezpieczeństwa, gospodarczych oraz infrastrukturalnych w tej części Europy – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. W czasie dzisiejszych rozmów minister Witold Waszczykowski podkreślił, że oba kraje mają wspólne poglądy na szereg kwestii międzynarodowych, w tym wspólną ocenę konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Zaznaczył także wagę, jaką Polska przywiązuje do solidarności Europy Środkowej, również w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie.

– Rozmawialiśmy dziś także o problemach międzynarodowych, które negatywnie oddziałują na nasz region. O konfliktach na wschodzie i na południu Europy. Mówiliśmy, że będziemy poszukiwać odpowiedzi i instrumentów do rozwiązania tych problemów za dwa miesiące na szczycie NATO w Warszawie – powiedział szef polskiego MSZ.

– Możemy także współpracować w definiowaniu problemów europejskich ich rozwiązań, takich jak polityka migracyjna i wspólna europejska przyszłość – mówił minister Kovač.

– Europa stoi obecnie w obliczu kryzysu tożsamości i ważnym jest, aby zarówno głos Chorwacji i Polski głos by słyszalny, a dzięki naszej współpracy, możemy wiele osiągnąć z korzyścią zarówno Chorwacji i Polski, jak i Unii Europejskiej – powiedział Kovač.

Minister spraw zagranicznych Chorwacji przed spotkaniem z ministrem Waszczykowskim przeprowadził rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem Prawa i Sprawiedliwości. – Z prezesem Kaczyńskim rozmawiałem o stosunkach chorwacko-polskich i umówiliśmy się, że w regionie Europy Środkowej, musimy współpracować nie tylko na płaszczyźnie politycznej, ale i na płaszczyznach gospodarczych i kulturalnych – powiedział Kovač.

Rozmowa ministrów Witolda Waszczykowskiego oraz Miro Kovača dotyczyła, oprócz kwestii dwustronnych i współpracy regionalnej, także szczytu NATO w Warszawie, sytuacji w Unii Europejskiej, w państwach Partnerstwa Wschodniego oraz na Bałkanach Zachodnich. Minister Kovač zaproponował ministrowi Witoldowi Waszczykowskiemu wspólne objęcie patronatem obchodów w Krakowie 25. rocznicy ogłoszenia niepodległości i uznania Republiki Chorwacji.

Minister Kovač wziął udział także w dyskusji panelowej w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie.

Poniedziałkowa wizyta ministra Kovača w Warszawie jest pierwszą wizytą w Polsce od momentu objęcia przez niego stanowiska Ministra Spraw Zagranicznych w styczniu br.