Polska i Serbia będą się wspierać w drodze do transformacji energetycznej

26 stycznia 2022, 13:45 Alert
Flaga Serbii. Źródło: Freepik
Flaga Serbii. Źródło: Freepik

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio spotkał się z grupą parlamentarzystów z Serbii. Ich rozmowy dotyczyły transformacji energetycznej i potencjalnych obszarów współpracy. – Dostrzegamy intensywne działania podejmowane przez Serbię w dziedzinie przejścia do niskoemisyjnego sektora energetycznego. Rozumiemy, jak wielkie jest to przedsięwzięcie, oba kraje czekają przełomowe zmiany w tym obszarze – powiedział wiceminister.

Spotkanie wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio z grupą parlamentarzystów z Republiki Serbii odbyło się 25 stycznia 2022 roku w ministerstwie klimatu i środowiska – czytamy w komunikacie.

Wiceminister Piotr Dziadzio zwrócił uwagę, że oba kraje czekają fundamentalne zmiany w zakresie transformacji energetycznej. Zdaniem wiceministra istnieje silny potencjał dla przyszłej polsko-serbskiej współpracy w tym obszarze. – Dostrzegamy intensywne działania podejmowane przez Serbię w dziedzinie przejścia do niskoemisyjnego sektora energetycznego. Rozumiemy, jak wielkie jest to przedsięwzięcie, ponieważ Polska, podobnie jak Serbia, stoi obecnie w obliczu przełomowych zmian w tym obszarze, a koniecznością dla obu krajów jest zbudowanie nowego systemu energetycznego w ciągu najbliższych 20 lat – powiedział.

Wiceminister klimatu i środowiska zaznaczył, że przyjęta przez Polskę „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku” wprowadzi ją na ścieżkę osiągnięcia neutralności klimatycznej zgodnie z celami porozumienia paryskiego – podaje ministerstwo.

– Dzięki PEP2040 osiągniemy cele dekarbonizacji w sposób racjonalny i odpowiedzialny, który nie doprowadzi do nadmiernych obciążeń budżetów domowych, pogłębienia trudności w zaspokojeniu potrzeb energetycznych, osłabienia gospodarki czy degradacji przemysłu – podkreślił wiceminister.

Dodał, że Polska chce wykorzystać szanse, jakie niosą za sobą zdywersyfikowane źródła, w tym wykorzystanie: morskiej energetyki wiatrowej, zwiększenie wykorzystania technologii OZE, budowa elektrowni jądrowych oraz rozwój elektromobilności, wodoromobilności i bezemisyjnego transportu publicznego. – Realizacja PEP2040 doprowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także do gruntownej poprawy jakości powietrza, redukcji emisji zanieczyszczeń, a tym samym podniesienia jakości życia społeczeństwa – powiedział.

Polska zadeklarowała również wsparcie i gotowość do pogłębienia współpracy z Serbią w tym m.in. podczas procesu akcesyjnego do Unii Europejskiej. – Polskie przedsiębiorstwa i firmy mogą zaoferować Serbii cenne wsparcie i wiedzę zdobytą w ostatnich latach, w tym w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Realizacja tej współpracy może odbywać się w ramach programu „Polskie Wsparcie na rzecz Klimatu”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz dofinansuje projekty realizowane przez polskie podmioty w kooperacji z partnerami z szeregu krajów, w tym także z Serbii – zaznaczył wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Prezydent Serbii liczy na więcej taniego gazu z Rosji