Polska i Szwecja razem o klimacie

3 czerwca 2015, 10:55 Energetyka

(Ministerstwo Środowiska)

Jakość powietrza, nowe porozumienie klimatyczne, gospodarka odpadami oraz współpraca w obszarze Morza Bałtyckiego były głównym przedmiotem rozmów ministrów środowiska Polski i Szwecji – Macieja Grabowskiego oraz Åsy Romson. Spotkanie odbyło się 1 czerwca w Sztokholmie.

Wśród omawianych tematów znalazły się sprawy dotyczące jakości powietrza, w tym przede wszystkim pakiet „The Clean Air Policy Package” opracowany przez Komisję Europejską. W jego ramach przygotowano m.in. propozycję dwóch dyrektyw w sprawie redukcji emisji niektórych rodzajów zanieczyszczenia powietrza (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczenia atmosferycznego oraz Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania). W trakcie spotkania minister Grabowski podkreślił, że Polska popiera kontynuację prac nad nowymi przepisami. Konieczne są jednak dalsze dyskusje w tej sprawie, w tym m.in. urealnienie pułapów redukcji emisji zaproponowanych przez Komisję Europejską.

Kolejnym tematem rozmów była ochrona środowiska Morza Bałtyckiego. Dyskutowano o wspólnych projektach w tym zakresie, a także pracach Komisji Ochrony Środowiska Morza Bałtyckiego HELCOM. W ramach Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego Polska była liderem projektu flagowego „Ocena potrzeby usuwania broni chemicznej” koordynowanego przez Szwecję. W 2013 r. przedsięwzięcie to zostało przekształcone w projekt „Liga na rzecz rekultywacji Morza Bałtyckiego w odniesieniu do zatopionej broni”. W jego ramach opracowana została strona internetowa (http://groupspaces.com/UMBRELLA-clusterproject/). Znajdują się na niej m.in. informacje na temat projektów, inicjatyw i organizacji dotyczących broni chemicznej zatopionej w Bałtyku, dokumenty krajowe i międzynarodowe w tym zakresie oraz artykuły i publikacje (w siedmiu językach).

Minister Romson podkreśliła, że Szwecja liczy na dalszą współpracę w obszarze środowiska podczas polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Polska będzie pełniła tę funkcję przez rok, począwszy od 1 lipca br.

W agendzie rozmów ministrów środowiska Polski i Szwecji nie zabrakło również dyskusji o stanie prac nad nowym porozumieniem klimatycznym. Ponadto omówione zostały tematy z zakresu polityki odpadowej. Ministrowie dyskutowali przede wszystkim o nowej inicjatywie Komisji Europejskiej „Strategia gospodarki o obiegu zamkniętym” (Circular Economy Strategy). Minister Grabowski podkreślając wagę projektu, zaznaczył, że w zakresie gospodarki odpadami należałoby się skupić najpierw na wdrożeniu właściwych metod zagospodarowania odpadów, zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z nimi i z uwzględnieniem myślenia o cyklu życia produktów – aby wykorzystać zarówno właściwości materiałowe, jak i energetyczne odpadów.

Ponadto minister Grabowski otworzył, współorganizowane przez Ambasadę Polski oraz Przedstawicielstwo KE w Szwecji, seminarium nt. polityki klimatyczno-energetycznej pt. On the Road to Paris: Climate Change Challenges – Polish and Swedish Policy Responses.