Polska jest zainteresowana japońskimi technologiami czystego węgla i wodorem

21 stycznia 2020, 07:15 Alert

Współpraca w zakresie inwestycji bezpośrednich, innowacji w energetyce oraz dużych projektów infrastrukturalnych będą tematami polsko-japońskich sesji biznesowych organizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu we wtorek w Tokio.

Polsko-japońskie seminarium poświęcone czystym technologiom węglowym. Fot. BiznesAlert
Fot. BiznesAlert

Jak podkreśliła PAIH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wcześniej PAIiIZ) w komunikacie, rozmowy 21 polskich i 25 japońskich firm zainauguruje składający wizyt w Japonii premier Mateusz Morawiecki wraz z p.o. prezes PAIH Grażyną Ciurzyńską.

Energia z węgla na gaz 

– Po rozmowach z japońskimi przedsiębiorcami spodziewam się, że przyciągniemy do Polski inwestycje w wys. 5 – 7 mld zł. To dodatkowe tysiące miejsc pracy – mówił premier Mateusz Morawiecki w Tokio. Wśród obszarów współpracy wymienił nowe technologie i energetykę.

Szef polskiego rządu podkreślał, że Polska ma „nietypowy mix energetyczny”, ale traktuje to jako szansę. Ocenił, że Polska może przeskoczyć pewne etapy rozwoju inwestując np. w elektromobilność. -W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących atomu, energetyki atomowej. Wiemy, że Japonia jest najbardziej zaawansowanym na świecie państwem w zakresie konwersji energii z węgla na gaz – być może to jest technologia, w obszarze której będziemy współpracować z Japonią – mówił szef polskiego rządu. – Mam nadzieję, że japońska technologia i wiedza zostaną wykorzystane w polskiej energetyce jądrowej” – powiedział Morawiecki.

Jak podkreśliła Agencja, japońscy inwestorzy w Polsce w ponad 300 firmach utworzyli blisko 40 tys. miejsc pracy, z czego 18 tys., przy wsparciu PAIH. Do tej pory japońskie firmy angażowały kapitał głównie w sektor motoryzacyjny, spożywczy czy elektroniczny, w ostatnich latach dołączyły do podmiotów inwestujących w rozwój polskiej i światowej branży e-mobilności – zaznaczyła PAIH.

Szef polskiego rządu spotkał się także z premierem Japonii .”Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia, japońskie firmy w obszarze kluczowych technologii – nuklearnych, komunikacyjnych, ale również np. w obszarze 5G” – dodał.

Wodór i czysty węgiel

W centrum sesji energetycznej mają znaleźć się elektromobilność, technologie wodorowe i tzw. czystego węgla. „Zaawansowane technologicznie projekty gazyfikacji i czystego węgla rozwijane z sukcesem w Japonii stanowią dla polskich firm model do wykorzystania na rynku lokalnym. Ogromny potencjał, z uwagi na duże zaawansowanie rozwoju i implementacji tych technologii w Japonii, ma współpraca w dziedzinie technologii wodorowych” – wskazała szefowa biura PAIH w Tokio Ewa Małocha.

– Ważnym celem wizyty jest zbadanie możliwości nawiązania współpracy w zakresie projektów infrastrukturalnych w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z drugiej strony dynamiczny rozwój polskiego importu i eksportu z wykorzystaniem transportu morskiego rodzi zapotrzebowanie na rozbudowę infrastruktury portowej. W obu tych obszarach Japonia może stać się strategicznym partnerem dla Polski – dodała Małocha.

Natomiast minister klimatu Michał Kurtyka podkreślał bliskie rozumienie wyzwań energetycznych przez Polskę i Japonię. Kurtyka stwierdził, że bezpieczeństwo energetyczne w XXI wieku będzie oparte nie tylko na dostępie do surowców, ale też na dostępie do opłacalnych technologii. „Polska i Japonia wspólnie stoją przed ogromną szansą, ale również przed realizacją naszych zobowiązań międzynarodowych w redukcji emisji i to może doprowadzić nie tylko do powstania nowej przestrzeni inwestycyjnej, nowej współpracy badawczej, ale wręcz strategicznej współpracy pomiędzy Polską a Japonią” – mówił Kurtyka.

Z kolei premier Japonii Shinzo Abe przypomniał podczas spotkania z Premierem Morawieckim, że w 2019 r. Polska i Japonia obchodziły 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych, a w 2015 r. stosunki wzajemne podniesiono do rangi partnerstwa strategicznego. Abe jako jeden z tematów rozmów wymienił podniesienie partnerstwa strategicznego na jeszcze wyższy poziom. „Dzisiaj razem z Polską, która coraz bardziej zyskuje na ważności w Europie z jej solidnym wzrostem gospodarczym, zgodziliśmy się dalej zacieśniać naszą współpracę” – mówił Abe.

Wśród tematów rozmów z premierem Polski wymienił m.in. współpracę w realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, technologie oparte na „czystym węglu”, energetykę atomową i opartą na wodorze oraz wyraził zadowolenie ze współpracy Lotosu, Toyoty i PGNiG w zakresie użycia technologii wodorowej.

Polska Agencja Prasowa

AKTUALIZACJA:12:50, 21.01.2020 [Dodano wypowiedzi w czasie spotkania Premiera Morawieckiego z Premierem Abe]

Japonia pomoże Polsce przy zgazowaniu węgla